V Paskově asi explodoval metan odváděný potrubím do kotelny - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

V Paskově asi explodoval metan odváděný potrubím do kotelny

zdroj: archiv Metropolu

Paskov (Frýdecko-Místecko) | Úterní výbuch v Paskově na Frýdecko-Místecku zavinil únik metanu z nedalekého plynového potrubí vedoucího pod zemí. ČTK to dnes potvrdil mluvčí frýdecko-místecké policie...

 

Vlastimil Starzyk. Potrubí patří společnosti Green Gas DPB, která v areálu bývalé šachty Dolu Paskov těží důlní plyn a využívá jej k vytápění domů na sídlišti v Paskově. Při výbuchu se zranilo devět lidí, čtyři z nich vážně.
    "Z dosavadních výsledků měření a expertiz vyplývá, že metan s největší pravděpodobností unikl z potrubí, které vede poblíž místa výbuchu a které spravuje společnost Green Gas," uvedl mediální zástupce firmy Jaroslav Baďura.
    Dodal, že společnost těží metan pomocí těžební stanice důlního plynu umístěné v Paskově. "Tato stanice těží metan z jam bývalého Dolu Paskov. Paskovské jámy, které jsou jeho zdrojem, jsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od místa exploze, zhruba 250 metrů," doplnil. Potrubím je pak důlní plyn dodáván do plynové kotelny na sídlišti Bělská v Paskově.
    Potrubí bylo postaveno v roce 2008 a o rok později bylo zkolaudováno. Celkem firma provozuje 153 kilometrů potrubí. Podle Baďury se těsnost plynovodu kontroluje dvakrát za rok. "Toto konkrétní potrubí bylo kontrolováno 6. listopadu. Plynovod těsnil," doplnil.
    Technici nyní odkopávají potrubí, aby našli místo, kterým metan unikal. Jeho koncentrace jsou na místě výbuchu ještě stále silné. Pohybují se kolem 15 procent. I přesto, že plyn od úterního rána v potrubí neproudí. "Vyšetřování ale ještě pokračuje," podotkl Baďura.
    Policie a hasiči se už během úterka zabývali několika verzemi. Některé z nich už vyloučili. Mimo jiné výbuch plynu unikajícího z rozvodu v domě, protože zjistili, že v objektu plyn zaveden není. Policejní pyrotechnik konstatoval, že nepřichází do úvahy ani úmyslné odpálení trhaviny. Verzi s výbuchem nahromaděného metanu, který se do budovy dostal z podzemních šachet, zase považovali za nemožnou zástupci OKD. Podle nich není lokalita poddolovaná.
    Poslední možností, kterou se policie nyní zabývá, zůstává únik plynu z potrubí, které vede pod zemí v těsné blízkosti budovy, kde sídlí i celní úřad.
    Při výbuchu a následném požáru se zranilo devět lidí. Šest z nich je v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. "Čtyři pacienti jsou stále na jednotce intenzivní péče. Udržujeme je v umělém spánku," řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Stav tří z těchto zraněných lékaři označili za vážný. Čtvrtá pacientka je v kritickém stavu. Utrpěla popáleniny na 75 procentech těla.
    Další dva pacienti hospitalizovaní v popáleninovém centru jsou na běžném pokoji. Jejich stav není vážný. V nejbližších dnech by mohli být propuštěni do domácího léčení, řekl Oborný. Zbývající tři zranění utrpěli lehká poranění.
    Exploze budovou otřásla kolem 08:00. Policie evakuovala 30 lidí a uzavřela okolí. Dvoupodlažní objekt, kde nastala exploze, stojí na okraji přepravního terminálu v Paskově. Ten se nachází v těsném sousedství dnes už nefungující šachty Dolu Paskov. V budově, která patří přepravní společnosti AWT, byly kanceláře. Některé využívá přímo firma, další pak celníci či soukromé firmy, které vyřizují celní deklarace například pro vývoz zboží do zahraničí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský