Do dolů v Ostravě míří tisíce lidí, ne pracovat, ale jako turisté - Moravskoslezský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Moravskoslezský

Do dolů v Ostravě míří tisíce lidí, ne pracovat, ale jako turisté

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Zájem návštěvníků o technické památky v Ostravě rok od roku stoupá, potvrzují statistiky i provozovatelé bývalých průmyslových areálů. Dvacet let od chvíle, kdy 30. června 1994 vyjel z podzemí...

 

poslední vozík uhlí vytěženého ve městě, míří do ostravských dolů opět tisíce lidí. Na sobě už nemají fáračky a na čelech lampy, s fotoaparáty na krku si ale mohou projít cestu od píchaček až k výtahu v těžní věži, kterou před nimi absolvovaly generace havířů, a také několik metrů "sfárat".
    Komplex industriálních památek Dolní oblast Vítkovic a Landek Park se ve statistice agentury CzechTourism stal pátým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v zemi a nejnavštěvovanějším mimo Prahu. V roce 2013 jej navštívilo přes 676.000 lidí. "Návštěvnost neustále roste. Už dneska máme o 30.000 lidí více než loni ve stejný čas," řekl ČTK ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela. Přibývá lidí, kteří jezdí vyloženě za technickými památkami, mezi návštěvníky jsou studenti, účastníci kongresů i festivalů.
    V areálu hornického muzea pod Landekem si lidé prohlédnou těžní stroje, expozici důlního záchranářství a zkusí si několikametrové fárání. Dolní oblast Vítkovic, jež se lidem otevřela před dvěma lety, představuje historii výroby železa, nabízí vyhlídku z vysoké pece nebo interaktivní technické muzeum. Rekonstrukcí prochází přilehlý areál Dolu Hlubina, v němž vznikají ateliéry či tvůrčí dílny. Všechny projekty a rekonstrukce celé Dolní oblasti přijdou zhruba na 2,5 miliardy korun. "Cílem je dát technickým památkám nové využití. Zachránit je, vyčistit, zabezpečit a vybavit je zajímavým programem na celý den," řekl Koudela.
    Trochu stranou zájmu na okraji města je Důl Michal v Michálkovicích, který se pro veřejnost poprvé otevřel v roce 2000. Dnes do něj ročně zavítá přes 10.000 lidí. "Když jsem tu začínal, vypadalo to tak, že když přišel jeden člověk za týden a v sobotu pět, tak to byl úspěch," řekl Miloslav Rucki z návštěvnického centra dolu. Dnes tam jezdí rodiny s dětmi, cizinci, bývalí i současní horníci. Většina prostor dolu zůstala tak, jak je horníci, kteří z dolu naposledy vyfárali, nechali. Důl nabízí i prohlídky upravené pro děti.
    "Chodí sem i havíři, kteří ještě pracují, chtějí rodinám ukázat, jak šachta vypadá, jaké to je, když jdou do roboty. I pro ně máme některé zvláštnosti," řekl Rucki. I dlouholetí horníci podle něj mohou objevit spoustu věci, protože do některých míst na šachtě prostě nikdy nešli. "Když jste v práci, tak si všímáte jednoho: převlíknu se, sfárám, odpracuju, vyfárám, zajdu na pivo a jdu domů. Dneska mají možnosti podívat se na to, co nikdy nevnímali," řekl průvodce.
    Třináct památek souvisejících s hornickou činností má ve správě státní podnik Diamo, odštěpný závod Odra. V roce 2002 převzal do péče 22 areálů bývalých dolů v kraji i s téměř 50 památkami, většinu už jich převedl na nové majitele - kraj, města nebo památkový ústav. "Památky se snažíme opravovat a dostat do takového stavu, aby byly atraktivní a někdo je převzal," řekl Libor Jalůvka z Diama. Mezi památkami, o něž se podnik ještě stará, jsou především těžní věže. Veřejnost se do nich zatím nedostane, Diamo ale umožňuje prohlídky odborným skupinám nebo školám.
    Po dolech ale nezůstaly jen památky. Diamo provozuje monitorovací systém, jenž na stovkách míst sleduje výstup důlních plynů, zahlazuje v areálech i mimo ně důsledky hornické činnosti a ve dvou jámách Dolu Jeremenko ve Vítkovicích odčerpává důlní vodu. "Ložisko černého uhlí patří státu, který ho propůjčuje těžební firmě. My ho musíme chránit tím, že vodu v dolech udržujeme na určité hladině. Doly jsou propojeny, a kdybychom vodu nečerpali, tak přeteče do činných dolů, které by postupně zaplavila," řekl Jalůvka.
    Uhlí se v Ostravě těžilo 212 let. V roce 1990, před začátkem útlumu těžby, v ostravských šachtách pracovalo 20.000 lidí. Podle odhadu odborníků pod Ostravou zůstává nevytěžených více než 100 milionů tun uhlí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Moravskoslezský