Na skládce v Ostravě hořely plasty, kouř byl vidět na kilometry - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Na skládce v Ostravě hořely plasty, kouř byl vidět na kilometry

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | V areálu skládky společnosti OZO Ostrava v Ostravě-Hrušově dnes před 15:00 vypukl požár hromady plastů. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za necelé tři hodiny. Škody půjdou nanejvýš do...

 

desetitisíců, příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují. ČTK to řekl mluvčí Moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
    Požár vyvolal rozruch v Ostravě i okolí, neboť vysoký sloup černého hustého dýmu byl vidět z několikakilometrové vzdálenosti. Magistrát vydal varování pro obyvatele města, aby do uhašení požáru raději nevětrali. Výstraha se týkala zejména obyvatel Slezské Ostravy. "Kdoví, co v těch balících je. Ale vzhledem k tomu, jak fouká vítr, je to rozptýlené a koncentrace by neměly být nebezpečné," řekl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS).
    Mluvčí hasičů uvedl, že hořela hromada lisovaných plastových materiálů dovezených ze žlutých kontejnerů na tříděný odpad. Plasty byly určeny jako palivo pro cementárnu. "Na samotném odpadu škoda nevznikla, firma OZO dodatečně vyčíslí náklady za dopravu paliva do „meziskladu“ a neuskutečněné použití jako paliva, které se mohou pohybovat v řádu několika desítek tisíc korun," uvedl Kůdela.
    Hořící hromada zabírala plochu o rozměrech zhruba 20 krát 30 metrů a vysoká byla osm metrů. "Hasiči nejprve použili pěnu, pak ve spolupráci se dvěma těžkými stroji firmy OZO likvidovali oheň podobně, jako by šlo o stoh s balíky slámy: hasiči ochlazovali části skládky a stroje je rozhrnovaly na volné ploše," popsal Kůdela. Plasty, které neshořely, budou podle něj umístěny do skládky, protože jako palivo je již nelze použít.
    Kůdela řekl, že na operační středisko hasičů volaly kvůli požáru desítky lidí, protože kouř byl viditelný skutečně zdaleka. "Zpočátku kouř stoupal díky příznivému větru nahoru, takže nehrozilo, že by obtěžoval obyvatele okrajové části Ostravy, nad kterou směřoval. Pak začal klesat. Pro město Ostrava rozhodlo po domluvě s hasiči o upozornění obyvatel," uvedl mluvčí.
    Na skládku se sváží každý den okolo 200 tun odpadů z ostravských domácností.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Moravskoslezský