Ve Vrběticích se skladovaly zakázané protipěchotní miny - Zlínský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zlínský

Ve Vrběticích se skladovaly zakázané protipěchotní miny

zdroj: armysleva.cz

Zlín | V areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, se skladovaly mimo jiné zakázané protipěchotní miny. Uvedl to dnes server Týden.cz. Miny prý objevili pyrotechnici, když prověřovali sklad...

 

po skladu. Patřily maďarské armádě a do Česka je v balíku s jinou municí přivezla společnost Excalibur Army. Firma serveru sdělila, že nešlo o zakázaný kontrakt. Úřady to serveru nepotvrdily a mlčí, píše Týden.cz.
    Zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková dnes ČTK řekla, že výsledky kontroly munice v areálu ve Vrběticích jsou neveřejné. "Stejně tak nebudeme z bezpečnostních důvodů komentovat druh zkontrolované a vyvezené munice a její množství. Probíhající úkony v trestním řízení jsou v gesci policejního prezidia," uvedla Kozumplíková. "Vyskladňování i kontrola munice a výzbrojního materiálu podle kontrolního řádu běží třináctý den podle harmonogramu. Do současné chvíle jsme již z vrbětického areálu odvezli 16 kamionů munice. Všechny putovaly k novému majiteli," podotkla mluvčí.
    Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek dnes ČTK řekl, že přestože je munice katalogově označená jako mina, ve skutečnosti jde o elektronicky dálkově odpalované nálože. "Nelze je iniciovat nášlapem. Právě kvůli tomu je Maďarsko nepovažuje za zakázanou munici a obchoduje s nimi," uvedl.
    Podle něj vše, co firma ve Vrběticích skladovala či ještě skladuje, dovezla a skladovala se souhlasem policie, respektive licenčních orgánů, pokud šlo o dovoz ze zahraničí. "Ve Vrběticích neskladuje tedy Excalibur nic, o čem by stát nevěděl," sdělil Týdnu Čírtek. Zakázaných min se podle něj zbavují armády, které je měly ve výzbroji. Prodávají je jako nepotřebný majetek spolu s další municí. S plastovými minami se legálně obchoduje kvůli trhavině, kterou obsahují, dodal. "Nesmíte je ale nikomu prodávat jako zbraň," cituje Čírtka server.
    Čírtek dnes ČTK řekl, že materiál byl určen k delaboraci. "Protože trhavina má stále poměrně značnou hodnotu a dá se použít nejen k vojenským, ale i průmyslovým účelům," podotkl mluvčí.
    Zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení upravuje takzvaná ottawská konvence, která vstoupila v platnost v březnu 1999. Předložena k podpisu byla na konferenci v Ottawě v prosinci 1997. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu podepsaly. Dokument oslabuje to, že ho nepodepsalo 51 zemí, mezi nimi především Spojené státy, Rusko, Čína, Indie a Pákistán.
    Sklady ve Vrběticích vybuchly loni v říjnu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Vyskladňování areálu začalo 2. února, zatím byla odvezena munice a materiál především ze skladů, které má pronajaté Excalibur Army.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský