Pyrotechnici se přiblížili k ohnisku výbuchu ve Vrběticích - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Pyrotechnici se přiblížili k ohnisku výbuchu ve Vrběticích

zdroj: archiv Metropolu

Vlachovice (Zlínsko) | Pyrotechnici, kteří čistí areál ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října vybuchnul muniční sklad, se přiblížili k ohnisku výbuchu. Jsou od něj vzdáleni několik desítek metrů, sdělila dnes ČTK...

 

zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Pyrotechnici již dříve uvedli, že by chtěli přístupové cesty a okolí dalších skladů v areálu vyčistit do konce listopadu, aby se mohla munice z objektů začít vyvážet. Podle Kozumplíkové budou pracovat minimálně do neděle, odvoz materiálu by mohl začít příští týden.
    "Činnost policejních pyrotechniků bude v následujících dnech spočívat v průzkumu a asanaci několikametrového okolí epicentra, kde je rozházených výbušnin, úlomků a kráterů nejvíce. Kolem skladů, v nichž je uložená munice, pyrotechnici policejními páskami zřetelně označili a vymezili prostor pro manipulaci dopravními prostředky," uvedla mluvčí.
    Práci stále komplikují nánosy hlíny a bláta na komunikacích a podél cest, musí se odstraňovat speciálním hasičským vozidlem a proudy vody. "Nalezené střepy a munici, kterou je potřeba zneškodnit, nicméně nelze tak učinit na místě, shromažďujeme v areálu. Odtud ji převezeme do vojenského prostoru v Libavé, kde ji specialisté zlikvidují v trhací jámě pro tyto účely bezpečné," podotkla mluvčí.
    V příštím týdnu by podle ní mohl začít odvoz materiálu z některých skladů. "Směrodatné je vyjádření policejních pyrotechniků a jejich prohlášení, že jsou komunikace a jejich okolí přizpůsobené manipulaci s dopravními prostředky a zbavené rozházených nebezpečných elementů," poznamenala.
    Pyrotechnici musí před převozem munice vyčistit 12 hektarů plochy. Poté zkontrolují stav munice ve skladech, následně bude možné ji odvézt. Odvážet by ji měly firmy, které mají v areálu pronajaté sklady. Něco si odvezou zákazníci, kteří munici nakoupili. Zbytek je připraven zajistit stát. Munice by se měla převézt do skladu v Květné na Svitavsku, kam se vejde asi 2800 tun.
    "Jsme samozřejmě v očekávání, kdy tento den D nastane," řekl dnes ČTK Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, Vrbětice jsou jejich částí. "Jsme vděční za to, že pyrotechnici každý den ohledávají prostor, dělají vše pro to, aby munice byla co nejdříve pryč," uvedl starosta. Obec si návrat munice do areálu nepřeje, hledá také právníka, který by jí pomohl sledovat následné vyšetřování události a další kroky, například jak obec naloží s areálem podle územního plánu.
    Muniční sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů. V areálu je podle pyrotechniků téměř 7000 tun munice. Dříve se mluvilo o 15.000 tunách, šlo však o celkovou hmotnost materiálu, například včetně balení. Náklady na odstranění následků exploze, vyčištění areálu a převoz zbylé munice dosáhnou podle policie stovek milionů korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský