Pyrotechnici budou ve Vrběticích čistit okolí cest a budov - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Pyrotechnici budou ve Vrběticích čistit okolí cest a budov

zdroj: archiv Metropolu

Zlín | Pyrotechnici připravují areál muničních skladů ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku, na odvoz uskladněné munice. Přístupové cesty mají již od munice vyčištěné, nyní budou prohledávat jejich okolí a...

 

prostor kolem budov. ČTK to dnes řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Z areálu se šestý den za sebou neozvala neřízená exploze.
    Pyrotechnici stanovili sedmidenní dobu bez náhodných detonací nutnou k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice z budov v areálu. Pokud se neozve další neřízený výbuch, zmíněná doba uplyne úderem půlnoci ze středy na čtvrtek. Na okamžik, kdy budou moci prohlédnout epicentrum výbuchu, čekají také vyšetřovatelé.
    "K tomu, aby mohl započít odvoz uskladněných výbušnin, je nutné kromě přístupových cest k jednotlivým budovám, které jsou již zbaveny veškerého nebezpečného materiálu, vyčistit také jejich bezprostřední okolí. Pyrotechnici během následujících několika dní budou odstraňovat další rozházenou munici kolem všech příjezdových cest a budov," popsala Kozumplíková.
    Dodala, že pyrotechnici tak budou opět přímo v areálu likvidovat nalezenou nebezpečnou munici. "S tím souvisí výskyt dalších řízených detonací. Pokud najdou munici, která bude schopná převozu, uskladní ji na místě k jejímu hromadnému odvozu a následnému zničení," popsala mluvčí.
    Cesty určené k průjezdu kamionů budou zřetelně označeny policejními páskami a kolíky. Vytvoří tak v areálu bezpečnostní koridor pro manipulaci dopravních prostředků.
    Policisté a vojáci nadále nepřetržitě střeží okruh v rozmezí 1200 metrů od ohniska výbuchu. Policie varuje veřejnost před vstupem do prostoru. Stále totiž nelze vyloučit, že munice leží rozházená po okolních lesích.
    Sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu explodovaly desítky tun munice. Celkové množství v 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun, na zasedání vlády se však mluvilo až o 15.000 tunách.
    Munice bude zřejmě převezena do bývalého armádního skladu v Květné na Svitavsku. Vláda by měla převozu do Květné rozhodnout v týdnu od 24. listopadu, bezpečnostní rada státu má zasedat začátkem prosince.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský