Ve Vrběticích se stále ozývají výbuchy, poslední byl před půlnocí - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Ve Vrběticích se stále ozývají výbuchy, poslední byl před půlnocí

zdroj: archiv Metropolu

Vlachovice (Zlínsko) | Nekontrolované exploze v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku stále ještě neustaly. Prozatím poslední byla zaznamenána před půlnocí, řekla dnes ČTK

 

zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ve středu se ozvaly tři neřízené detonace.
    "Pyrotechnici denně vyhodnocují záznamy pořízené kamerou, jež je umístěná poblíž epicentra původního výbuchu a požáru. Zároveň po každé neřízené explozi vyrážejí do prostoru ke kontrolám objektů, které se v něm nacházejí. Teplota na povrchu ohniska exploze se nemění, zůstává stále stejná, kolem 12 stupňů," uvedla Kozumplíková.
    Pyrotechnici stanovili sedmidenní dobu bez neřízených výbuchů nutnou k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice z budov v areálu. Podle Kozumplíkové budou pracovníci krajské hygienické stanice opětovně měřit množství škodlivin v ovzduší. Žádné z předchozích měření nezjistilo přítomnost zdraví škodlivých látek, jež by z areálu unikaly.
    Policie a vojáci nadále nepřetržitě střeží okruh v rozmezí 1200 metrů od epicentra výbuchu. Pomáhají jim také policejní koně a psi, jež jsou denně součástí hlídek rozmístěných podél perimetru.
    "Opětovně varujeme veřejnost před vstupem do zakázaného prostoru, kde neustále hrozí nebezpečí výbuchu. Nemůžeme vyloučit ani možnost nálezu munice rozházené v okolních lesích. Pokud by kdokoli našel výbušninu, nechť s ní v žádném případě nemanipuluje. Vystavuje tím nebezpečí nejen sebe, ale také jiné osoby. Zavolejte ihned na linku 158 a vyčkejte instrukcí policistů," doplnila Kozumplíková.
    Sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu explodovaly desítky tun munice. Celkové množství v 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun, na zasedání vlády se však mluvilo až o 15.000 tunách. Munice bude zřejmě převezena do Květné na Svitavsku. Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) vidí znovuotevření loni zrušeného skladu v Květné jako jediné řešení uskladnění materiálu ze Zlínska. Dnes se na tom dohodli zástupci kraje, ministerstva obrany a obcí. Munice z Vrbětic by v Květné měla být umístěna jen na přechodnou dobu a sklad by hlídala armáda, řekl ČTK Netolický.
    Přemístění munice ze Zlínska na Svitavsko se ale podle hejtmana nedá očekávat v nejbližších týdnech. Vláda by měla o Květné rozhodnout v týdnu od 24. listopadu, bezpečnostní rada státu má zasedat začátkem prosince a na 9. prosince je plánováno jednání bezpečnostní rady kraje, uvedl Netolický.

 

Sklad munice na Zlínsku vybuchl před měsícem, exploze pokračují

 

Hlavní fakta související s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, v části obce Vlachovice na Zlínsku (exploze v areálu skladů po měsíci stále ještě neustaly, munice bude zřejmě převezena do Květné na Svitavsku):
    - První z výbuchů a následný požár zničil 16. října sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Hasiči na místě zahájili záchranné práce a vyhlásili zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu.
    - Policie kolem areálu uzavřela okruh zhruba 1,2 kilometru od epicentra výbuchu. Pyrotechnici přistoupili i k evakuaci obyvatel blízkých obcí (na dva dny) a k podrobnější kontrole objektů.
    - Výbuchy se z prostoru skladů ozývají i po měsíci. Pyrotechnici munici likvidují (přímo v areálu či ve vojenských prostorech), zbylou shromažďují a odvezou ji později. Do akce se dostal pyrotechnický robot nebo speciální vozidlo s kamerou pro denní a noční vidění.
    - Ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý řekl, že ve Vrběticích bylo několik desítek tun munice. V areálu je zhruba 50 objektů, munice a výbušniny jsou v 27 z nich. Odhadem v nich bylo 1000 tun výbušnin a munice. Na zasedání vlády v pozdějších dnech se hovořilo dokonce až o 15.000 tunách munice.
    - Bývalá Zásobovací základna munice Bohuslavice, v níž před měsícem vybuchlo skladované střelivo, byla převedena v roce 2002 na Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚ).
    - Podle serveru Aktuálně.cz si sklad od VTÚ pronajímají čtyři soukromé firmy: Bochemie, a. s., Imex Group, s. r. o. (její sklad vylétl do povětří), Excalibur Army, s. r. o., a STV Group, a. s.
    - Po výbuchu jsou stále pohřešováni dva zaměstnanci ostravské společnosti Imex Group. Firma se zabývá zejména dodávkami pěchotní výzbroje, výstroje, munice, vojenské techniky, letecké techniky, dělostřelecké unice a raket pro letectvo.
    - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizoval koncem října postoj státních institucí k výbuchu. Nelíbí se mu, jak si instituce přehazují odpovědnost za kontrolu vybuchlého skladu.
    - Místo výbuchu navštívil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který uvedl, že vyzve nájemce skladů, aby neprodleně začali vyklízet objekty s municí. Pokud tak firmy neučiní, bude na státu, aby zasáhl a odvezl munici na vlastní náklady.
    - Podle dnešního rozhodnutí zástupců kraje, ministerstva obrany a obcí by munice z Vrbětic měla být zřejmě převezena do Květné na Svitavsku. Zde by měla být umístěna na přechodnou dobu.
    - Chovanec spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) řekli, že na ostraze areálu se začne podílet vojenská policie. Vláda 3. listopadu rozhodla, že do Vlachovic dorazí 100 vojáků. Jedním z jejich hlavních úkolů bude neprodyšné uzavření areálu.
    - Tragická událost podle Sobotky ukázala na bílá místa v legislativě týkající se nakládání s municí. Ministerstvo vnitra proto do měsíce zpracuje legislativní analýzu. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že policie zkontroluje velké muniční sklady po celé republice.
    - Kvůli skladu zasedala i Bezpečnostní rada Zlínského kraje a hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) vyzval ministra obrany, jehož úřad je správcem objektu, aby kraji dal veškeré informace, prověřil nájemní smlouvy a funkčnost požárních, havarijních a jiných plánů objektu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský