Radní doporučí zastupitelstvu kraje dát 50 milionů na Grand Prix - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Radní doporučí zastupitelstvu kraje dát 50 milionů na Grand Prix

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Radní Jihomoravského kraje doporučí na dnešním mimořádném jednání zastupitelstva schválit dotaci 50 milionů korun na motocyklovou Grand Prix v Brně. ČTK to sdělil jihomoravský hejtman Michal Hašek...

 

(ČSSD).
    Podle něj bude 30 milionů korun tvořit vládní dotace, kterou kraj požadoval po státu na úhradu dluhu pořadatelské společnosti Automotodrom Brno za loňský ročník, a 20 milionů dá kraj přímo z rozpočtu. Hašek však neuvedl, zda peníze poslouží na loňský dluh, jak dříve sliboval. Promotér mistrovství světa silničních motocyklů, společnost Dorna, si podmiňuje konání dalších závodů vypořádáním starých dluhů. Jinak je pořádání ohroženo.
    Kraj ale nemůže peníze od vlády použít na úhradu loňského dluhu. Hašek to vysvětluje zpožděním dotace. "Jihomoravský kraj podal žádost o dotaci v roce 2014 a není problémem kraje, že vláda projednávání třikrát přerušila. Dotaci schválila až letos v lednu a rozhodnutí nám přišlo v únoru," zdůvodnil Hašek, proč peníze nelze poslat za minulý rok.
    Právě hejtman dříve tvrdil, že jakmile kraj peníze dostane, pošle je po projednání v zastupitelstvu Dorně na úhradu starého dluhu. To se ale nyní změnilo. "Písemné podmínky, kterými nás ministerstvo školství zavazuje k využití peněz, jsem obdržel až po mé návštěvě v Madridu, kde jsem jednal s představiteli Dorny. Tehdy jsem nic nemohl tušit," objasnil Hašek.
    Automotodrom Brno, který je dlouhodobě pořadatelem Velké ceny, upozorňoval už v minulosti na to, že pokud se neuhradí staré dluhy, nebudou se závody moct pořádat. Představitelé Automotodromu čekali, že Hašek peníze Dorně pošle do konce března, jak dříve tvrdil. To se ale dosud nestalo, přestože má kraj peníze na účtu.
    Automotodrom Brno už loni řekl, že GP pořádat nebude kvůli její ztrátovosti. Tu způsobuje takzvaný zalistovací poplatek na získání licence, který se pohybuje kolem 70 milionů korun. Kvůli tomu se do celé situace vložil Jihomoravský kraj, který chce v následujících letech závody pořádat prostřednictvím krajské společnosti. V ní by byli členové státu, kraje a města Brna a všichni by se na úhradě zalistovacího poplatku měli podílet.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Politika  

 » Sport  

 » Kraje  » Jihomoravský