Zastánci referenda v Brně už mají polovinu z chybějících podpisů - Jihomoravský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jihomoravský

Zastánci referenda v Brně už mají polovinu z chybějících podpisů

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Občanská aliance Referendum 2014 zatím sesbírala přibližně polovinu z 5200 podpisů, které potřebuje k prosazení nového hlasování o přestavbě železničního uzlu v Brně. Zbytek musí stihnout do...

 

1. září. Důvodem je to, že magistrát z původních petičních archů vyškrtal tisíce údajně neplatných a nečitelných podpisů. Aliance po jejich odpočtu nepřekonala hranici nutnou k vypsání referenda.
    Aktivisté dnes novinářům řekli, že úředníci některé podpisy škrtali neoprávněně. Přes víkend namátkově prověřili 200 neuznaných podpisů. Pět z nich magistrát označil za nečitelné, s čímž aktivisté nesouhlasí. Fotokopie údajů, které jsou podle nich "při dobré vůli" čitelné, poskytli médiím. Jednu osobu úředníci označili za nezletilou, přestože respondent jasně uvedl rok narození 1965.
    "Magistrát ve své touze zabránit vyvolání referenda vyřadil z petice co nejvíce podpisů. Bohužel pouze pracným srovnáním archů s námitkami magistrátu by se dalo zjistit, kolik takových osob bylo celkem vyškrtnuto neprávem," řekl novinářům člen přípravného výboru referenda Miroslav Patrik. Nejčastější výtkou magistrátu bylo to, že daný člověk není v registrech, což nelze ověřit vůbec.
    Už v pátek aktivisté podali ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí, jímž magistrát odmítl vyhlásit referendum. Tajemník magistrátu Pavel Loutocký v reakci ČTK řekl, že úřad za svým postupem jednoznačně stojí.
    Cílem aktivistů je to, aby se referendum uskutečnilo spolu s podzimními komunálními volbami, tedy 10. a 11. října, což by zajistilo vyšší účast Brňanů. Termín je v ohrožení, aliance však doufá v to, že přesto uspěje, a to buď soudní cestou, nebo díky urychlenému sběru chybějících podpisů. "Šance, že by zastupitelé města mohli o vyhlášení referenda jednat buď na řádném jednání 2. září, nebo třeba na mimořádném do 15. září, stále existuje," uvedla za organizátory sběru podpisů Petra Němcová.
    V referendu mají lidé rozhodnout o tom, zda město podnikne všechny kroky k modernizaci hlavního nádraží v dosavadní poloze. V druhé otázce se Brňané vyjádří k požadavku na otevřené návrhové soutěže.
    Při prvním referendu před deseti lety většina Brňanů hlasovala pro současnou polohu. Referendum ale nebylo kvůli nízkému počtu voličů závazné. Nyní by k závaznosti stačila 35procentní účast. Část aktivistů z koalice Nádraží v centru, která vyvolala první referendum, však paradoxně s novým hlasováním nesouhlasí, nechtějí téma politizovat a spoléhají na výsledek srovnávací studie obou poloh.
    Brněnští radní budou tento týden schvalovat plán, který do budoucna počítá s novým parkem podél současné železniční trati. Má stát ve dvou etapách 861 milionů korun. Podle předsedy brněnské Strany zelených Martina Andera ze záměru nevyplývá, kolik budou stát jednotlivé položky, například rekonstrukce železničního viaduktu, stezky nebo cyklotrasy. "Je to účelové předbíhání postupů. Nejdříve se má udělat soutěž a pak investiční záměr," uvedl Ander. Město podle něj nemá před volbami plánovat "chimérické parky", ale spíše upravit prostor před současným nádražím, který je podle něj ostudou města.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Jihomoravský