Kraj Vysočina získal do sbírky sadu certifikovaných dukátů sv. Václava - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Kraj Vysočina získal do sbírky sadu certifikovaných dukátů sv. Václava

zdroj: Kraj Vysočina

Pelhřimov | O další cenné přírůstky v oblasti numizmatiky se rozrostla krajská sbírka spravovaná Muzeem Vysočiny Pelhřimov. „Na realizaci novoražby poskytlo pelhřimovské muzeum originály bronzových modelů...

 

akademického sochaře Josefa Šejnosty z roku 1923. Teď proto podle licenční dohody obdrželo numizmaticky i umělecky cennou sadu dukátů sv. Václava o celkové hmotnosti 63,78 gramů zlata,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že licenční smlouva vyprší na konci ledna 2025.
Sada má číslo 59 a sestává ze čtyř dukátů, a to svatováclavského dukátu o hmotnosti 3,58 gramů, dvou dukátu à 7,13 gramů, pěti dukátu à 17,80 gramů a deseti dukátu à 35,27 gramů. Uloženy jsou v etuji mincovny, která je mořena do tónu mahagonu se zlatě raženým textem a figurou sv. Václava.
„Prodejní cena sady o ryzosti 986/1000, což je dukátové zlato, převyšuje 120 tisíc korun českých. Tato částka je však pouze orientační, protože celá emise byla rozebrána ještě před samotnou ražbou. A proto můžeme předpokládat, že cena sady je už nyní vyšší,“ doplnil ředitel pelhřimovského muzea Ondřej Hájek.
Významný český sochař a medailér Josef Šejnost (30. května 1878 – 9. února 1941) byl rodák z Těšenova pod Křemešníkem, a proto byla do sbírky pelhřimovského muzea převedena rozsáhlá pozůstalost zahrnující medaile, plakety, plastiky, modely a kresby. Během svého života byl Šejnost dvorním medailérem vlád a významných osobností Československé republiky a škála jeho tvorby byla velmi pestrá. Jako zdroj inspirace mu sloužila Vysočina, k níž se pokaždé hlásil jako k vlastnímu domovu. Jeho syn, rovněž akademický sochař, Zdeněk Šejnost, věnoval návrhy dukátu sv. Václava pelhřimovskému muzeu v roce 1971.

Zdroj: Kraj Vysočina

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina