Na Bystřicku objevili džbán stříbrných mincí - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Na Bystřicku objevili džbán stříbrných mincí

zdroj: Kraj Vysočina

Jihlava | Památkáři v Kraji Vysočina evidují další hodnotný nález. Na jaře letošního roku šťastný nálezce z Bystřicka náhodně objevil malovaný keramický džbán s 283 stříbrnými mincemi z období od druhé poloviny...

 

15. století do první poloviny 17. století.
„Archeologický nález je v tuto chvíli umístěn v krajské příspěvkové organizaci - Muzeu Vysočiny Jihlava a ve spolupráci s oddělením památkové péče Krajského úřadu Kraje Vysočina budou zadány odborné posudky související s objeveným pokladem,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která dodala, že poctivý nálezce má ze zákona od krajského úřadu právo na odměnu.
Nejde o první nalezený poklad v tomto období na Vysočině. V minulém roce byla náhodně objevena v lesním porostu nedaleko Humpolce keramická nádoba 341 ryzích zlatých a stříbrných mincí ražených na přelomu a v první polovině 17. století. Sbírku podrobilo odborné analýze numismatické oddělení Národního muzea. Nejcennější je zlatá mince arcibiskupa Ditrichštejna z Olomouce. Podle archeologů si poklad na dnešním území Pelhřimovska pravděpodobně v nejistých dobách třicetiletých válek uložil bohatý humpolecký soukeník.

Zdroj: Kraj Vysočina

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina