Policie viní 5 lidí ze skladování zakázaných min ve Vrběticích - Vysočina - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Vysočina

Policie viní 5 lidí ze skladování zakázaných min ve Vrběticích

zdroj: pozary.cz

Vlachovice (Zlínsko) | Policisté obvinili pět lidí ze dvou firem, které údajně v areálu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku skladovaly zakázané protipěchotní miny. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Manažery...

 

a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá policie z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek v reakci uvedl, že uvedené miny nepovažují maďarský stát, od nějž je firma získala, ani české licenční orgány za zakázané, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.
    Společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group, uskladnily podle ČT ve Vrběticích v roce 2014 celkem 500 protipěchotních min z někdejší výzbroje maďarské armády. Protipěchotní miny však zakazuje takzvaná ottawská konvence. Advokáti pětice stíhaných ale tvrdí, že úmluva se na tento konkrétní typ elektronicky dálkově odpalovaných min nevztahuje.
    "Ottawská úmluva totiž zakazuje munici odpalovanou kontaktem osoby, což se této munice netýká. Tato munice byla a je maďarským státem deklarovaná jako dálkově elektricky odpalovaná, to znamená, není možné ji iniciovat kontaktem osoby, jak požaduje Ottawská konvence," uvedl Čírtek. Miny podle něj byly dovezeny bez jakéhokoliv iniciátoru, respektive rozněcovače. ČTK také mluvčí Excalibru zaslal stanovisko maďarského ministerstva obrany pro Real Trade Praha k povaze min "typu MON 100, 200". V textu maďarské ministerstvo píše, že zmíněné miny nepatří mezi nášlapné a nevztahuje se na ně Ottawská úmluva.
    "Za zakázanou munici považuje tyto miny pouze ÚOOZ, nemá však k tomuto stanovisku žádný znalecký posudek, disponuje pouze odborným stanoviskem policejního pyrotechnika. Nemá tedy k dispozici ani znalecký posudek, ani právní analýzu k zatřídění min, ale ani stanovisko OSN k výkladu Ottawské konvence a k zatřídění předmětných min," uvedl Čírtek.
    Uvedl, že obvinění několika fyzických osob, které mají bezpečnostní prověrku, a dvou právnických osob, které mají licenci na zahraniční obchod s vojenským materiálem, může způsobit miliardové škody na již uzavřených kontraktech. "Tyto škody budeme vymáhat po českém státu a následně budeme bojovat za to, aby se český stát regresním nárokem hojil na odpovědných pracovnících orgánů činných v trestním řízení, kteří za tímto obviněním stojí," uvedl Čírtek.
    Excalibur Army prý navíc nechtěla miny dále přeprodat, ale rozebrat. "Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu se nevyjadřuje k dovozu, ale pouze k vývozu," řekl však ČTK mluvčí úřadu František Kotrba.
    Ottawská konvence vstoupila v platnost v březnu 1999. Upravuje zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu v prosinci 1997 podepsaly. Dokument oslabuje to, že ho nepodepsalo 51 zemí, mezi nimi především USA, Rusko, Čína, Indie a Pákistán. Advokáti stíhaných zaměstnanců zbrojařských firem se podle ČT již obrátili na OSN, aby její experti vypracovali stanovisko, na jaký druh min se konvence skutečně vztahuje.
    Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Královéhradecký  

 » Kraje  » Vysočina  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření