Útočnici ze Žďáru hrozí až výjimečný trest, skončila ve vazbě - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Útočnici ze Žďáru hrozí až výjimečný trest, skončila ve vazbě

zdroj: archiv Metropolu

Žďár nad Sázavou | Ženu, která v úterý ubodala ve Žďáru nad Sázavou studenta a další tři lidi zranila, policie dnes obvinila z vraždy a braní rukojmích. Hrozí jí 15 až 20 let vězení i výjimečný trest. Státní...

 

zastupitelství podalo návrh na vazbu, kterému jihlavský soud večer vyhověl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti s vraždou hovoří o systémovém selhání státních institucí. Chce nechat prověřit postup soudů, státního zastupitelství a Psychiatrické nemocnice v Opavě, kde se obviněná do února léčila poté, co předloni ve škole v Havířově pobodala vychovatelku při pokusu unést sedmiletou dívku. Propuštění ženy označil za systémovou chybu i prezident Miloš Zeman. Ředitel opavské psychiatrie Ivan Drábek dnes rezignoval.
    Soud v Jihlavě dnes večer poslal obviněnou ženu do vazby, převezena bude do brněnské vazební věznice. Podle soudce Milana Pokorného skončila útočnice ve vazbě kvůli obavám z útěku a možnosti, že by čin zopakovala. "Jde o takzvanou vazbu útěkovou a předstižnou," sdělil. Vazba podle něj započala už zadržením ženy v úterý v 09:05.
    "Já mám vážné podezření, že tady k systémovému selhání došlo, a vláda je tady od toho, aby se pokusila identifikovat slabá místa, aby se pokusila identifikovat příčiny, proč k tomu systémovému selhání došlo," řekl Sobotka po jednání vlády. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) proto mají do konce listopadu mají vládě předložit zprávu, která se možnými pochybeními bude zabývat. Chládek uvedl, že ode dneška začne školská inspekce plošně kontrolovat školy.
    Drábek ČTK řekl, že se rozhodl rezignovat kvůli "mediálnímu tlaku, zdraví a věku". Podotkl, že rezignace nesouvisí s případným pochybením v případě šestadvacetileté útočnice. "Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali," uvedl. Už dříve ČTK sdělil, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby, a proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl.
    Válková dnes uvedla, že soud při rozhodování o propuštění zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně. "Soud vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, které nebylo příliš zevrubné, a bez důkladného dokazování dospěl k závěru, že byly naplněny podmínky trestního řádu pro přeměnu léčení z ústavního na ambulantní," řekla. Ministryně ale prý ještě musí důkladněji prostudovat příslušný spis. Pokud si svůj předběžný názor potvrdí, bude podle ní připadat v úvahu návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce, který se proti rozhodnutí o přeměně ženina ochranného léčení na ambulantní neodvolal.
    Podle prezidenta Zemana lékař, který ženu propustil, jednal na jeho vkus příliš liberálně. Nebezpeční pacienti s duševní nemocí by podle něj neměli být svěřováni do ambulantní péče. Zeman, který ocenil Drábkův dnešní krok, v pátek uctí památku obětí útoku přímo na střední škole ve Žďáru nad Sázavou. Nevyloučil, že ubodaného chlapce, který se snažil bránit svoji spolužačku, a zasahujícího policistu příští rok vyznamená. Pro ocenění hocha se vyslovil i premiér Sobotka.
    Psychiatr Petr Augustin z havířovské ambulance pochybení odmítá. Byl jedním z lékařů v jejichž péči útočnice skončila po propuštění z léčebny. "Nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo," řekl dnes lékař ČTK. Stejně tak popírá pochybení Okresní soud v Karviné, kterému byl svěřen dohled nad dodržováním předepsané ambulantní péče. Místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek ČTK řekl, že nemá informace, že by žena léčbu nepodstupovala.
    Žena při úterním útoku ubodala šestnáctiletého chlapce, zranila dvě studentky a policejního vyjednavače. Jedna z dívek s lehčím zraněním byla z nemocnice propuštěna už v úterý odpoledne, druhá byla dnes přeložena z jednotky intenzivní péče na normální lůžko. Je ve stabilizovaném stavu. Policista byl z nemocnice propuštěn dopoledne. Policie zatím žádné informace z výslechu obviněné neposkytuje, všechny podrobnosti chce podle krajské mluvčí Dany Čírtkové novinářům objasnit na tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne.
    Studenti žďárské obchodní akademie dnes ve škole diskutovali s policejními psychology. V několika skupinách mluvili o vraždě spolužáka. Vyučování skončilo před polednem, v následujících dnech se bude výuka postupně vracet k normálnímu režimu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Vysočina