Ze sutin mostu ve Vilémově byli vyproštěni čtyři mrtví dělníci - Vysočina - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Vysočina

Ze sutin mostu ve Vilémově byli vyproštěni čtyři mrtví dělníci

zdroj: pinces.cz

Vilémov (Havlíčkobrodsko) | V sutinách mostu, který ve čtvrtek spadl ve Vilémově, zahynuli čtyři dělníci pracující na jeho opravě. V době neštěstí bylo pod mostem šest dělníků pracujících pro stavební firmu Bögl &...

 

Krýsl. Jeden dělník byl lehčeji zraněn úlomkem, dalšího částečně zavaleného muže záchranáři vyprostili s těžkými poraněními po čtyřech hodinách. Mezi mrtvými jsou podle policie tři Češi a jeden Slovák. Policisté místo nehody dnes kolem 14:00 předali stavbařům.
    Po vyproštění posledního těla terén propátrali záchranáři se psy. Práce byly přerušeny od 03:30 do 08:00. Na stavbě podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové pracovali tři Češi a tři Slováci. Dva Slováci přežili. Lehce zraněn byl pětapadesátiletý muž a vážně zraněnému je 47 let.
    Policisté kontaktovali rodiny pracovníků, kteří se podle informací stavbyvedoucího na stavbě nacházeli, aby potvrdily jejich totožnost. "Zatím nelze odhadnout, kdy se nám to podaří," uvedla Čírtková. Vážně zraněný Slovák je v hradecké fakultní nemocnici, lékaři ho udržují v umělém spánku. "Jeho stav je stabilizovaný, je napojen na umělou plicní ventilaci, utrpěl poranění pánve," řekl ČTK náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl. Další vývoj záleží na tom, jak se tělo vyrovná s následky tzv. crush syndromu. Vzniká dlouhodobým stlačením nebo masivním zhmožděním měkkých tkání. Z poškozených tkání se pak do oběhu uvolňují látky, které mohou zraněného vážně ohrozit.
    "Mrtví byli uvězněni pod těžkými kameny, které je zatlačily do bahna. Lidé v podstatě neměli šanci na přežití, utrpěli devastující zranění," řekli hasiči. Policisté zajistili stavební dokumentaci a další písemnosti ke stavbě. Neštěstí zatím stále nemá žádnou právní kvalifikaci, mohlo by jít o trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.
    Policie podle mluvčí dnes kolem 14:00 po skončení všech nutných prací předala místo neštěstí stavebnímu konsorciu M - Silnice a Strabag. "Místo je opět v režimu stavby. Stavbaři si zajistí jeho zabezpečení. Je na nich, jakým způsobem," uvedla Čírtková. Zřícený most opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Firma se ale distancuje od odtěžování zásypu mostu ve Vilémově, což mohlo být podle statiků příčinou neštěstí. Firma M - Silnice se společností Strabag zastřešuje opravy celé silnice.
    Přestože někteří lidé ve Vilémově považují za možnou příčinu pádu mostu podmáčenou půdu v jeho okolí, starosta Jiří Lebeda, jenž se pravidelně účastnil kontrolních dnů, to považuje za nepodloženou spekulaci. "Soukromě si spíš myslím, že došlo k chybě při odkrývání zeminy, že to odkryli moc a most ujel do strany, nebo byl v klenbě rozpadlý kámen," řekl Lebeda ČTK. Osobně prý neumí pochopit, proč při bagrování byli pod mostem lidé.
    Vyšetřování okolností pádu mostu a následný soud s viníky můžou trvat roky. Ukazují to zkušenosti se železničním neštěstím ve Studénce na Novojičínsku. Tam do trosek mostu v srpnu 2008 narazil rychle jedoucí vlak. Osm lidí vinou nehody zemřelo. Desítky dalších byly zraněny. Případ ani po šesti letech nebyl uzavřen. Samotné vyšetřování trvalo necelé dva roky. V červenci 2010 policie navrhla státnímu zástupci obžalovat deset lidí. Poprvé se soud případem zabýval o rok později, tedy v červnu 2011. Hlavní líčení se táhne dodnes. Další pokračování je naplánováno u Okresního soudu v Novém Jičíně na 19. září.
    Neštěstí ve Vilémově se stalo na silnici II/345, která je kvůli opravám uzavřena. Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve čtvrtek odpoledne. Na místě zasahovalo kolem 70 hasičů, 25 policistů a záchranáři.
    Podle smlouvy o dílo, které si objednal kraj Vysočina, je zhotovitelem stavby konsorcium společností M-Silnice a Strabag. Vedoucím společníkem je ve smlouvě označena firma M-Silnice, jejíž mluvčí Irena Bubeníková ČTK řekla pouze to, že je vedeno vyšetřování a firma při něm poskytuje maximální součinnost.
    Oprava mostu byla součástí krajské investice ve výši 160 milionů korun do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Práce začaly v létě, zahrnují tři mosty. Podle kraje byl technický stav kamenného mostu z roku 1926 relativně dobrý. Při poslední kontrole loni v listopadu byl hodnocen stupněm 4 až 5 na sedmistupňové škále, sedmička je nejhorší stav.
    Podle náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) má Kraj Vysočina na přibližně 3600 kilometrech silnic druhé a třetí třídy 865 mostů. Tři z nich byly koncem roku 2013 v havarijním stavu a spadaly do nejhorší sedmé kategorie. Čtvrtým stupněm bylo ohodnoceno 341 mostů, pátým 134 mostů. Tyto mosty se podle Joukla běžně neopravují. Oprava tří mostů mezi Chotěboří a Gočovým Jeníkovem je součástí modernizace celého úseku, na niž přispívá Evropská unie. Firma Bögl & Krýsl má podle Joukla ve Vilémově na starosti rekonstrukci mostu, společnost Strabag zajišťuje opravu navazující silnice.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina