Modernizaci Letiště České Budějovice dokončí sdružení společností Geosan Group a Habau CZ - Jihočeský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jihočeský

Modernizaci Letiště České Budějovice dokončí sdružení společností Geosan Group a Habau CZ

zdroj: Radek Šíma

České Budějovice | Modernizaci Letiště České Budějovice dokončí sdružení společností Geosan Group a Habau CZ za 418 milionů korun bez DPH. Výsledky výběrového řízení, které schválila rada kraje, tlumočil...

 

v pondělí 13. března novinářům hejtman Jiří Zimola.
Druhá ve výběrovém řízení skončila společnost SKANSKA s cenou 428 milionů Kč bez DPH a třetí sdružení společností Porr a EDIKT s cenou 438 milionů Kč bez DPH.
„Vítězná firma by měla na letišti vybudovat například vnitroareálové a veřejné komunikace, terminál, objekt zabezpečení letového provozu, venkovní osvětlení, radionavigaci, radiokomunikaci, světelné vybavení a ostatní technologická zařízení pro odbavení cestujících či rozšířit odbavovací plochy a pojezdové dráhy,“ upřesnil Zimola.
Neúspěšní uchazeči se mohou odvolat. Práce by měly trvat 18 měsíců
Hejtmana zároveň těší, že rada kraje vybrala firmu, která předložila nejlepší nabídku a splnila všechny kvalifikační předpoklady. „Kolem tématu letiště probíhala řada dohadů, nepravd a lží. Nám nezbývá, než se nad tyto informace povznést a trvat na tom, že celý proces výběru byl naprosto transparentní a vybraná firma je ta nejlepší, která letiště dokáže postavit,“ dodal Zimola.
Podle náměstka hejtmana Jaromíra Slívy nyní probíhá zákonná lhůta pro odvolání neúspěšných uchazečů. Pokud se proti výsledku veřejné zakázky nikdo neodvolá, skončila by tato lhůta přibližně koncem března. „Poté můžeme okamžitě přistoupit k podpisu smlouvy, od jejíhož data má firma lhůtu 18 měsíců na dokončení prací,“ naznačil Slíva.
Z mezinárodního leteckého přístavu by měl ekonomicky profitovat celý kraj
Zimola zároveň připomněl, že Jižní Čechy nemají přímé připojení na dálnici a tak jediné, v čem si může kraj přímo pomoci ze svých peněz je vybudování tohoto leteckého přístavu. „Jsme přesvědčeni, že z toho bude celý region ekonomicky profitovat,“ zdůraznil Zimola.
Vlastníkem areálu letiště je Jihočeský kraj. Provoz zajišťuje společnost Jihočeské letiště České Budějovice, v níž je kraj rovnocenně zastoupen s městem České Budějovice. Nyní je držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz. Ta mu umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla do rozpětí křídel 36 metrů. Kvůli chybějícímu vybavení tu zatím nelze přijímat lety za zhoršeného počasí a letadla tu mohou přistávat pouze ve dne a za dobré viditelnosti.
Po dokončení uvedené modernizace přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví, který má na celý proces certifikace ze zákona až rok. „Plnohodnotný letecký přístav pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu se pak z letiště stane teprve po získání licence pro veřejný mezinárodní provoz. Přistávat tu pak budou moci letadla typu Boeing 737 či Airbus A320,“ uzavřel Slíva.

Zdroj: Radek Šíma

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření