Pytlák roku chytal regulérně - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Pytlák roku chytal regulérně

zdroj: Pavel Božovský

Českobudějovicko | Celkem dva metry a pětapadesát centimetrů ryb nachytal v sobotu v Nákří na Českobudějovicku vítěz netradiční rybářské soutěže Pytlák roku, kterou připravil místní obecní úřad za podpory...

 

Skupiny ČEZ. Do „pytlačení“ u rybníčku Lundárek se za vydatné divácké podpory zapojila bezmála čtyřicítka lovců. Své zastoupení zde měly i ženy.
Názvu soutěže odpovídala také pravidla. „V žádném případě se nesmí používat koupené rybářské náčiní. Povolena je pouze sartuna, olůvko a háček. Výslovně se zakazuje koupený prut. Může se použít třeba lískový prut, násada od koštěte a podobně. Jako splávek musí stačit třeba špunt od vína a brk od slepice. Vyhrává ten, jehož úlovky budou v součtu nejdelší,“ informoval soutěžící starosta Nákří Pavel Božovský.
Speciálně byla oceněna ČEZryba, tedy první úlovek v obou kategoriích, stejně jako nejdelší ryba, či nejstylověji oděný a vybavený pytlák. „Oranžový rok je také o nápadech a to je ukázkový příklad akce, která spojuje tak trochu dobrodružství, pobyt v přírodě, jihočeskou pytláckou tradici a zábavu pro všechny generace. Právě takové aktivity velmi rádi podporujeme,“ okomentoval nákeřskou soutěž vedoucí Útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Petr Šuleř.
„Pytláci“ lovili, na ohništi se pekly kapří řízky, ženy rozlévaly rybí polévku a připravovali nápoje, vše zdarma. Do činnosti se zapojila velká část obce. To vše doprovázela výborná nálada, k níž přispělo i příjemné stále letní počasí i prostředí dokonale upraveného okolí Lundárku.
Rybníček o rozloze pouhé jedné desetiny hektaru nemá ani stavidlo. Aby navodili správnou atmosféru, postavili Nákeřští pro tuto příležitost jeho maketu a přivezli i vrbu, která u rybníka není. Místní prostě udělali pro své malé i velké pytláky vše, co jim na očích viděli. „Povolení k lovu dali dnes pytlákům vodníci ze všech tří obecních rybníčků, Lundárku, Čekánku i Plavnice, kteří se navíc zapojili do přeměřování úlovků v dětské soutěži. Lovilo se podle pravidla Chyť a pusť, takže o žádné ryby nepřišli,“ konstatoval starosta Nákří Pavel Božovský.
Pytlákem roku se stal Jiří Dvořák. Ten byl nejlepším lovcem v kategorii dětí a svým výkonem 255 centimetrů za sebou nechal také všechny dospělé účastníky pytláckého klání. Kategorii dospělých ovládla Gabriela Mrhalová (198 cm) před Františkem Tylem st. (193 cm) a Milanem Dvořákem (185 cm). Druhé a třetí místo mezi dětmi obsadili Milan Dvořák (99 cm) a Lukáš Kučera (83). Celkem soutěžící „upytlačili“ 15 metrů a 53 centimetrů ryb.
Nejčastějším úlovkem byl lín a kapr. Všechny ryby ale putovali zpět do Lundárku. Ty, které se opékaly na ohni, nakoupili pořadatelé od rybářů z Třeboně.

Zdroj: Pavel Božovský

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Jihočeský