Jihočeští tělesně postižení hokejisté se chystají na novou sezónu - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Jihočeští tělesně postižení hokejisté se chystají na novou sezónu

Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice

České Budějovice | Jihočeští tělesně postižení hokejisté, sdružení ve Sportovním klubu vozíčkářů Králové (Kings) České Budějovice, se již chystají na novou sezónu. Ta startuje jako tradičně koncem září a...

 

českobudějovický sledgehokejový tým do ní letos může nastoupit nově mimo jiné i díky podpoře Nadace ČEZ.
Poslední roky zápolí vozíčkáři s nedostatkem hráčů i financí, ale i přesto se klub v sezoně 2015/2016 umístil na osmém ligovém místě. „Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice byl založen v roce 2004 s cílem zajistit pokračování jihočeského sledge hokeje, který v roce 2003 získal titul mistra České republiky. Podpora Nadace ČEZ a dalších partnerů, bez jejichž pomoci by klub fungovat nemohl, je ovšem důležitá nejen pro dosažení této mety, ale především pro podporu sportu tělesně postižených vůbec,“ uvedl předseda klubu a obránce „Králů“ Zdeněk Klíma.
Sport hendikepovaným pomáhá překonat fyzické i psychické obtíže a zvyšuje jejich celkovou zdatnost. Tělesně postižení sportovci se ve velké většině případů mnohem lépe vyrovnávají se svým hendikepem, žijí společensky, dosahují lepšího postavení v zaměstnání i v rodině a mají lepší předpoklady pro zdravou výchovu svých dětí. Berle či vozík, symboly bezmocnosti, se totiž při sledge hokeji nepoužívají. Všichni mají stejné vybavení a jen celý tým a jeho spolupráce dokáže zvítězit nad soupeřem.
Podpora sledge hokeje je dalším dílčím naplněním závazku Skupiny ČEZ „Pomáháme tam, kde působíme“. František Lust, člen správní rady Nadace ČEZ, v této souvislosti připomněl, že nadace rozděluje každoročně na sociálně potřebné projekty, projekty pro děti, seniory či hendikepované a na podporu rozvoje regionů částku překračující 150 miliónů korun.
Podle vedoucího Útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a jihočeského zástupce v Nadaci ČEZ Petra Šuleře je rozvoj sportovních a pohybových aktivit v každém věku a bez tělesných omezení jednou z prioritních oblastí dlouhodobě finančně podporovaných Nadací ČEZ. „Možnosti zdravého životního stylu, pravidelného pohybu, cvičení a podobně, nejsou jen výsadou mladých. Nárok na ně mají i senioři a lidé s handicapem. Proč tedy neumožnit hrát hokej vozíčkářům,“ zdůraznil Šuleř.
Jihočeský tým i Českou sledge hokejovou ligu CSHL čeká v nové sezoně 2016/2017 mnoho změn. CSHL byla zredukována na osm českých týmů v rámci působení po celé ČR, ubylo omezení účasti hráčů z jiných zemí než ČR a ČSHL se tak posunula na mezinárodní úroveň.
„Sledge hokejový tým z jihu Čech čeká v nové sezoně nový název týmu. Přibydou noví významní partneři z jihočeského regionu a noví hráči. Spolupráce s novými partnery výrazně posílí možnosti týmu uspět a posunout se v tabulce o několik stupínků výše. Nové jméno týmu zařadí tento sport do jihočeské hokejové rodiny a přinese hráčům motivaci. Spolupráce se sportovními odborníky Jihočeské Univerzity zdravotně sociální fakulty zkvalitní přípravu týmu. Partneři v oblasti sportovní výživy posunou hranice týmu také o stupínek výš,“ doplnil Klíma.
Česká sledge hokejová liga jako největší a nejprestižnější Evropská liga sledge hokeje vychovává a umožňuje hendikepovaným sportovcům z pěti evropských zemí kvalitní přípravu a integraci v rámci sportu nazývaným sledge hokej, jenž je považován za nejtvrdší sport vozíčkářů.

Zdroj: Sportovní klub vozíčkářů Králové České Budějovice

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský  

 » Sport