Novodobá světová premiéra barokní opery L’Asilo d’Amore ve Strahovském klášteře ozdobí kulturní sezonu v metropoli - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Novodobá světová premiéra barokní opery L’Asilo d’Amore ve Strahovském klášteře ozdobí kulturní sezonu v metropoli

zdroj: 2media.cz

Český Krumlov |Letním refektářem Strahovského kláštera se v sobotu 11. června od 18 hodin rozezní tóny oslavné opery L’Asilo d’Amore. Dílo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů středoevropského baroka...

 

Antonia Caldara v novodobé světové premiéře uvede špičkový barokní orchestr Hof-Musici za řízení cembalisty Ondřeje Macka, společně se zkušenými sólisty (Jana Dvořáková, Lucie Prokopová, Ivo Michl ad.), v režii Zuzany Vrbové. Vstupenky je možné zakoupit na www.ckrumlov.cz/opera nebo přímo před představením.
Premiéru novodobého nastudování celovečerní Caldarovy opery L’Asilo d’Amore provázejí velká očekávání, protože půjde zároveň o její teprve druhé provedení v historii. Dvorské opery totiž nebyly reprízovány a nebyly ani poskytovány jiným dvorům či divadlům. Oslavná opera (tzv. Festa Tetrale) L’Asilo d’Amore (Útočiště Amorovo) byla zkomponována v roce 1732 na libreto Pietra Metastasia na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny (28. srpna). Protože toto datum připadlo na cestu císařského dvora z Karlových Varů a Prahy zpět do Vídně, bylo představení připravováno na zámku císařova přítele a vrchního štolby Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu v Českém Krumlově. Bohužel po tragickém skonu knížete při lovu u Brandýsa nad Labem, kdy byl postřelen samotným císařem, nepřicházelo oslavné dvorské představení v Krumlově v úvahu. Premiéra se tedy nakonec odehrála v Linci.
Antonio Caldara (cca 1670–1736) po třicet let zastával jedno z nejvýznamnějších hudebnických míst tehdejší Evropy – byl druhým kapelníkem císařské dvorní kapely ve Vídni v době jejího největšího rozkvětu za vlády hudbymilovného císaře Karla VI. Vedle péče o chrámovou hudbu bylo Caldarovým hlavním úkolem komponovat opery oslavující panovnický dům. Jeho skladby významně ovlivnily podobu vrcholného baroka v celé Střední Evropě a dochovaly se kromě Rakouska a Itálie též v českých, moravských, slezských a maďarských archivech.
Představení opery L’Asilo d’Amore v letním refektáři Strahovského kláštera je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem prezentovat barokní operu v mezích současných možností autentické interpretace. Po pražském uvedení opery v polo-scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní IX. ročník Festivalu barokních umění se v Českém Krumlově odehraje od 16. do 18. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení L’Asilo d’Amore v zámeckém divadle, ale také řada nevšedních koncertů. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.

Předprodej vstupenek na IX. ročník Festivalu barokních umění Český Krumlov na www.ckrumlov.cz/opera
Festival barokních umění pořádají: Centrum barokní kultury z.s., Sdružení barokního souboru Hof-Musici, Občanské sdružení Teatro alla Moda.

 

Oficiální stránky festivalu: www.festival.krumlov.cz

 

Zdroj: 2media.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kultura  » Hudba  

 » Kraje  » Jihočeský  

 » Kraje  » Praha  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření