Studenti natočili unikátní videoprohlídku kláštera - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Studenti natočili unikátní videoprohlídku kláštera

zdroj: Michal Bosák

České Budějovice | Originální dárek městu České Budějovice, jeho občanům i návštěvníkům připravili tři budějovičtí studenti. Natočili videoprohlídku klášterního kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém...

 

náměstí. Celkem šestnáct videí na serveru Youtube nabízí zájemcům netradiční pohled do míst, kam se běžný návštěvník nedostane. 
 
"I když patříme k nejmladší generaci Budějovičáků, máme veliké privilegium, že se každý týden můžeme setkávat v nejstarší budově našeho města, v klášteře na Piaristickém náměstí. V tomto starobylém prostředí se během Studentských střed snažíme hledat duchovní zakotvení pro náš život, vzdělávat se v duchovních věcech i růst v našem přátelství. Protože letos České Budějovice a bývalý dominikánský klášter slaví 750 let od svého založení, rozhodli jsme se dát mu k narozeninám malý dárek, který by mohl posloužit všem obyvatelům našeho města i návštěvníkům, aby hlouběji pronikli do duchovní krásy tohoto místa. Natočili jsme cyklus videí, ve kterém velký znalec a milovník kláštera, jeho kostelník Jiří Míchal postupně představuje hlavní prvky interiéru i exteriéru kostela a přilehlé křížové chodby," upřesňuje za autory Martin Vančura, letošní maturant budějovického gymnázia Jana Valeriána Jirsíka.
"Původní myšlenku natočit několik krátkých videí a pak případně pokračovat jsme opustili. Rozhodli jsme se, že se pokusíme zaznamenat prakticky celou prohlídku kláštera a dotknout se všech zajímavých míst v jeho stavbě i historii. Vzniklo tak šestnáct pěti až dvanáctiminutových videí, která jsou v rámci možností samostatná a ucelená. Realizace našeho záměru se kvůli tomu protáhla asi na tři čtvrtě roku," dodává Martin Vančura.
S nápadem na videoprohlídku přišel letos na jaře páter Josef Prokeš, který až do letošního června studentské společenství v klášteře vedl. Pod realizací je vedle Martina Vančury, který si vzal na starost kameru a střih, podepsán také Michal Šimek, který pomáhal při samotném natáčení a poskytoval zpětnou vazbu ke střihu. Hudbu k videoprohlídce vytvořil Vojtěch Adamčík, který na rozdíl od zbylých dvou kolegů z realizačního týmu na "Jirsíkárně" stále studuje.

 

Videoprohlídka

Zdroj: Michal Bosák

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Královéhradecký  

 » Kraje  » Jihočeský