Jak se staví letiště - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Jak se staví letiště

zdroj: archiv Metropolu

České Budějovice | V sobotu 12. září zahájí v areálu letiště oficiální provoz nové středisko letecké Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Po třech letech se budou moci v rámci Dne otevřených dveří...

 

milovníci létání, fandové letadel a přátelé Letiště České Budějovice přesvědčit, jak postupují práce na modernizaci letiště. 
Díky komentovaným prohlídkám areálu letiště se budou moci návštěvníci dostat do míst, kam veřejnost běžně nemá přístup a posoudit, co nového se udělalo, kolik nových objektů se v zeleném areálu obléklo do firemních červenošedých barev. II. etapa modernizace začala 18. června 2015, do konce tohoto roku vyroste v areálu nové bezpečnostní centrum, budují se vnitroareálové komunikace a inženýrské sítě pro navigační systémy a opravuje se vzletová a přistávací dráha. Návštěvníci tak uvidí, jak se staví letiště v přímém přenosu. Na tyto práce pak v příštím roce naváže pořízení a osazení navigačních zařízení, světelného vybavení, výstavba terminálu, dalších přístupových komunikací a parkovišť pro cestující. Plnohodnotným leteckým přístavem pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní mezinárodní a vnitrostátní dopravu se Letiště České Budějovice stane teprve po získání certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Přistávat tu pak budou moci letadla typu Boeing 737 či Airbus A320. Investorem modernizace letiště je Jihočeský kraj.


Radosti pro malé i velké
Brány Letiště České Budějovice se pro veřejnost otevřou v sobotu 12. září od  10té do 17té hodiny. Celodenní program je přichystán tak, aby se pobavila celá rodina, což je společná práce složek integrovaného záchranného systému. Představí se hasiči dobrovolní i profesionální, česká policie i městští strážníci, bude možné si prohlédnout speciální autobus, kterým se převážejí vězni, zkusit, jak se člověk cítí při nárazu vozidla, nebo jak poskytnout účinně první pomoc.  Zájemci pak budou moci projít kompletní procedurou celního odbavení před odletem až k nástupu na schody do letadla. Ti, kteří se budou chtít podívat na svět z výšky, budou mít možnost využít nabídky na ukázkové lety ve sportovních letadlech. Ti méně odvážní se budou moci pokochat pohledem na statické ukázky letadel, ale i na ukázky leteckého umu pilotů. Organizace, které se starají o volnočasové aktivity dětí, pro malé návštěvníky chystají celou řadu aktivit a her, připraveny jsou ukázky práce sokolníků i leteckých modelářů. Pokud si nechcete nechat ujít pozdrav Armády České republiky v podobě přeletu letounů Jas Gripen, pak vězte, že nad areálem přelétnou v 10:45 a odstartují tak slavnostní ceremoniál otevření Střediska Letecké záchranné služby. Symbolická vodní slavobrána letištních hasičů a hasičů Jihočeského hasičského záchranného sboru pak bude patřit Kryštofovi, záchranářskému vrtulníku, jako přivítání v nové základně. A ještě jeden časový údaj k zapamatování: v 11:00 se jeden z úkrytů pro letadla změní v neobvyklou divadelní scénu a herci z českobudějovického souboru J. K. Tyl zde sehrají loupežnickou pohádku o Rumcajsovi.  


To Přemysl neplánoval
Třebaže zakladatel Českých Budějovic Přemysl Otakar II letiště v okolí svého města ze zřejmých důvodů neplánoval, vizionářský panovník by se s možností, které městu nabízí, jistě radoval. Den otevřených dveří Letiště České Budějovice je také jednou z akcí, která přispívá k 750. výročí založení města České Budějovice. Díky Dopravnímu podniku města České Budějovice a.s. bude jezdit po celý den zdarma speciální linka, která každou hodinu dopraví návštěvníky přímo do areálu letiště u obce Planá u Českých Budějovic, pobavené návštěvníky pak stejnou trasou vrátí domů. Historickým autobusem se budou moci svézt ti, kteří si budou chtít prohlédnout na vlastní oči areál letecké záchranné služby, moderní zájezdové autobusy provezou zájemce po celém, pro veřejnost běžně uzavřeném, areálu letiště. Na malé skoro řidiče pak čekají speciální trenažéry, které z nich alespoň na krátkou chvíli udělají opravdové řidiče městské hromadné dopravy.
Co více si přát? Snad jen klidný let a čisté nebe.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský