Projekt odbahnění Jordánu stál 466 milionů korun - Jihočeský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jihočeský

Projekt odbahnění Jordánu stál 466 milionů korun

zdroj: voda.cz

Tábor | Odbahnění táborské nádrže Jordán, které trvalo přes dva roky, stálo 466 milionů korun. Součástí projektu bylo i vybudování spodní štoly, pomocí níž lze stav vody regulovat. Revitalizace nádrže dnes...

 

oficiálně skončila a od pátku bude Jordán opět volně přístupný veřejnosti. Novinářům to dnes řekli zástupci města, ministerstva životního prostředí a zhotovitele.
    Podle táborského starosty Jiřího Fišera způsobily největší komplikace rozsáhlého projektu neočekávané události. "Všechny zasáhlo protržení hráze a s tím spojená kalamita s úhynem ryb," připomněl havárii z konce roku 2012. "Další komplikací pak bylo protržení hráze při povodních v létě 2013," dodal.
    Ze dna Jordánu postupně zmizelo přes 260.000 krychlových metrů bahna. Nádrž by mohla zůstat zcela nezanesená sedimentem jen v případě, že v budoucnosti vznikne v povodí Jordánu čistící zařízení. "Ale cena takového projektu se odhadem pohybuje v řádu miliard korun a lze jej řešit v horizontu třeba 15 až 20 let," uvedl Fišer.
    Kromě 466 milionů korun, které projekt stál, si vyžádaly dalších 41 milionů korun opravy povodňových škod. Na dně vypuštěné nádrže pyrotechnici objevili munici pocházející z různých období. Archeologové zase při pracích nalezli původní dřevěnou výpusť, středověkou cihelnu a stopy po pravěkém osídlení.
    Jordán je určený k zásobování Tábora pitnou vodou. Nádrž vznikla pravděpodobně v roce 1492 a její rozloha činí 50 hektarů. Při normální výšce hladiny zadržuje až tři miliony metrů krychlových vody.
    Před tímto projektem byl Jordán naposledy vypuštěn v roce 1830. Nyní se po ukončení odbahnění nádrž pomalu naplňuje vodou. Hladina je však nyní zhruba osm metrů pod normální úrovní. Vzhledem k pomalému naplňování Jordánu některé části dna nádrže zarůstají zelení.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský  

 » Finance