Zaniklé a ohrožené kostely zvou na landartová díla - Plzeňský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Plzeňský

Zaniklé a ohrožené kostely zvou na landartová díla

zdroj: archiv Metropolu

Plzeňský kraj | V říjnu pokračuje unikátní umělecký projekt „Zaniklé a ohrožené kostely“. Další tři opuštěná místa se otevřou návštěvníkům díky landartovým instalacím studentů a pedagogů Fakulty designu a umění...

 

Ladislava Sutnara ZČU v rámci Evropského hlavního města kultury 2015. Nový impuls dostane kostel sv. Máří Magdaleny na Krasíkově u Konstantinových Lázní, kostel Nejsvětější Trojice v Otěvěkách u Rakovníka (na snímku) i zaniklá tvrz Pecihrádek v Plzni.
    
 “ Dávné plány, které jsme spřádali s prof. Jiřím Beránkem zhruba v polovině první dekády jedenadvacátého století, se nyní  landartovými projekty studentů i pedagogů jeho ateliéru naplnily. Když jsme se scházeli s panem profesorem v době, kdy ještě učil na VŠUP v Praze, a jednali o jeho budoucím působení na fakultě, kterou jsem zakládal v Plzni, plánoval posunout orientaci budoucího ateliéru více směrem k zásahům do krajiny, do prostředí, ve kterém žijeme,” uvádí Josef Mištera, děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. 
 
Projekt již čtvrtým rokem upozorňuje na význam kostelů jako duchovních center v minulosti i dnes a prostřednictvím uměleckých zásahů přivádí zpět k životu již zchátralá a zapomenutá duchovní místa v Plzeňském kraji. Smyslem projektu přitom není a ani nemůže být úplná obnova těchto staveb. 
 
“Už samotný počet těchto záměrně devastovaných objektů je děsivý. Jejich význam však spočívá dodnes v něčem jiném. 
Přes pohnutý osud v sobě uchovávají paměť.  Paměť místa jako duchovního centra, jako shromaždiště lidí, kteří jsou schopni 
se zamyslet nad tím, co přesahuje jejich možnosti,“ říká k projektu vedoucí ateliéru Socha a prostor prof. Jiří Beránek.

Zdroj: PhDr. Lenka Kodýtková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský