Česko-belgická inscenace bude mít premiéru v Plzni - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Česko-belgická inscenace bude mít premiéru v Plzni

zdroj: Miroslav Chaloupka

Plzeňský kraj | Od 2. do 6. září mají příznivci netradičního divadla možnost shlédnout odvážné představení, které na čtyřech paralelních scénách spojuje české a belgické umělce z Plzně a Monsu 2015. Vypráví...

 

původní příběh krále Ubu i tři nové hry ze současnosti, jejichž (anti)hrdiny jsou politička, makléř a matka se synem „otesánkem“.
Inscenace UBUdneS vznikla v koprodukci divadla Le Manège Mons a společnosti Plzeň 2015 v rámci spolupráce Evropských hlavních měst kultury Plzeň a Mons 2015. V Plzni se jeho premiéra odehraje v rámci mezinárodního festivalu Skupova Plzeň. Představení kombinuje lidské herce i moderní loutky, mluvit se bude ve 3 jazycích – jednoduchou angličtinou a s překlady mezi češtinou a francouzštinou. 
Původní hra „Král Ubu“ Alfréda Jarryho opěvuje bezskrupulózní obohacování, neustálé vydírání, lži a manipulace, beztrestnost, klientelismus a korupci. „Není však jisté, jestli jeho klasická představa zvítězí nad cynismem některých moderních politiků nebo současných finančníků. Kdo stojí víc na hraně - král Ubu, nebo jeho současné podoby inspirované Berlusconim nebo makléřem, který prodává pochybné produkty? Který z nich bude větší karikatura - hrubián vymyšlený v roce 1896, nebo ti, kteří se vylíhli ze současné literatury? A proč se i v současné době necháváme všemi jejich podobenstvími tak snadno oblafnout?“ popisuje děj hry umělecký ředitel Plzně2015 Petr Forman, který stál u vzniku představení jako poradce a spolutvůrce hlavní loutky, jež v něm účinkuje.
„Chtěli jsme, aby si diváci sami kladli otázky o našem současném světě a hledali na ně odpovědi. Jsme jen součástí divadelního představení, které bojuje o naši pozornost prostřednictvím herců, loutek, hudby, světel a projekce, nebo se ocitáme v reálném, podivně zvráceném světě, který jsme si demokraticky zvolili?“ vysvětluje belgický režisér Axel de Booseré. „Divák je neustále překvapovaný různými podněty, herci ho vtahují do dialogu a předkládají mu různé obrazy k zamyšlení,“ doplňuje.

Zdroj: Mirka Reifová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský  

 » Kultura  » Kultura