Francouzský umělec vyrábí v Plzni sochy z kol - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Francouzský umělec vyrábí v Plzni sochy z kol

zdroj: Mirka Reifová

Plzeň | Během tohoto týdne působí v Plzni umělecký kovář z francouzského Štrasburku Benjamin Schlunk, který se již deset let věnuje fenoménu cyklistiky. A to jak z pohledu cyklisty, tak jako umělec. Do současného...

 

Evropského hlavního města kultury ho přivedl projekt „Ateliers nomades  - Jízdní kolo jako umělecký objekt.“  Aby dokázal, že jeho sochy jsou nejen umělecky atraktivní, ale i funkční, do Plzně se Benjamin Schlunk přepravil na vlastnoručně vyrobeném jízdním kole.
 
Město Štrasburk, kde Benjamin Schlunk žije, doslova přizpůsobilo svůj rytmus milovníkův jízdních kol i jiných alternativních dopravních prostředků. Z toho vychází i umělcova tvorba. Sochař a umělecký kovář používá vyřazený materiál ke tvorbě originálních kol, symbolům svobody ve tvorbě. „Práce s kovem je nejistý proces, který zahrnuje podobně náhodné a více či méně problematické procesy při přetváření železa, jako je tomu u lidí,“ vysvětluje umělec. Benjamin Schlunk odkazuje k tradici kovářů, jejichž práce se neustále mísí s životem nomádů a města od nepaměti. Během 90. let pracoval Schlunk mimo jiné jako technický asistent českého sochaře Vladimíra Škody, který se ve Francii proslavil právě prací s kovem.
Seznámit se s jeho tvorbou, být přímo při vzniku nového kola či si jízdu na netradičním bicyklu vyzkoušet může kdokoli, kdo přijde v pátek či sobotu 17. a 18. července mezi 11:00 – 19:00 hodinou do DEPO2015 v Presslově ulici. V otevřené dílně, prostoru nazvaném Makerspace, bude probíhat volná prezentace pro veřejnost, během které bude Benjamin Schlunk z použitých materiálů vytvářet jízdní kola transformované do mobilních soch a objektů.  
 
Projekt je součástí uměleckých rezidencí Open A.i.R., které se v Plzni konají v rámci Evropského hlavního města kultury 2015. Umělcův pobyt spolufinancuje významná umělecká instituce CEAAC (Centre Européen d’Actions Artistiques Contemporaines – European Centre for Contemporary Art Projects) ve Štrasburku, která již 24 let podporuje současné umění a rezidenční výjezdy. Schlunk se do Plzně vrátí znovu na podzim, kdy bude s dalšími štrasburskými umělci vystavovat v DEPO2015.

Zdroj: Mirka Reifová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření