V Plzni stojí vojenské kempy, v pátek začínají Slavnosti svobody - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

V Plzni stojí vojenské kempy, v pátek začínají Slavnosti svobody

zdroj: archiv Metropolu

Plzeň | Plzeň už je plná historické vojenské techniky, v pátek tu začínají šestidenní Slavností svobody - oslavy 70. výročí od konce války. Měly by být tak velké jako ty první po roce 1989. Ve městě už vyrostly tři velké...

 

vojenské kempy. Dva v centru - za obchodním centrem Plaza a v Křižíkových sadech, a další v Borském parku. První akcí bylo dnešní pečení buřtů a představení skautů u májky v Borském parku. ČTK to řekla Jana Komišová z magistrátu.
    "Vhledem k tomu, že veteráni, bohužel, umírají a je jich čím dál méně, tak to bude největší a poslední velká akce v Plzni. Proto je fajn tu být. Určitě nás přijede nejvíc, účast bude veliká," řekl Tomáš Průcha z Plzně, člen klubů vojenské historie, konkrétně 16. pancéřové divize americké armády. Do Plzně přijede letos 21 veteránů, z toho 15 Američanů, pět Belgičanů a jeden bývalý polský voják.
    Podle Průchy budou v Plzni stovky kusů vojenské historické techniky, více než v minulých letech. "Hlavně té těžké, jako jsou různé druhy tanků a obrněných transportérů," uvedl. Nedělní Convoy of Liberty ukáže 300 kusů historické i moderní vojenské techniky. Už v pátek od 10:00 se odehraje velmi lákavá akce - historická rekonstrukce příjezdu americké armády na náměstí Republiky 6. května 1945 a ukázka přestřelky s německými vojáky ukrytými ve věži katedrály sv. Bartoloměje.
    Největší válečný kemp vznikl v Borském parku, kde se v květnu 1945 utábořily jednotky osvoboditelů. Je koncipován jako plně funkční základna pro přibližně 200 dobově vybavených vojáků z celé Evropy i zámoří. Za obchodním centrem Plaza předvedou svůj program kluby vojenské historie, u kulturního domu Peklo v Pobřežní ulici je expozice americké pěchoty. V Křižíkových sadech vyrostl dobový tábor s ukázkami života obyvatel. Na střelnici v Lobzích budou příslušníci české i americké armády.
    Všechny hotely a penziony v Plzni jsou obsazené. Očekává se návštěva tisíců lidí z celé Evropy i světa, kteří si oslavy nenechají ujít. Plzeň byla posledním velkým městem osvobozeným americkou armádou a Slavnostmi svobody symbolicky končí i téměř roční série akcí, které začaly loni v Normandii při oslavách vylodění spojenců.
    Organizátoři chtějí, aby se letos do oslav více zapojili i Plzeňané, a to zejména při slavnostním večeru 2. května, kdy se náměstí promění ve velký taneční parket a bál ve swingovém rytmu. "Věříme, že lidé najdou doma dobové oblečení a že na náměstí si přijdou zatančit, aby tak vzdali hold těm, kteří jim přinesli svobodu," řekla Komišová.
    V pátek v 17:00 odhalí město pomník generála Pattona a večer zahraje americká rocková skupina Lynyrd Skynyrd.
    Po pietním aktu Díky, Ameriko! uzavře Slavnosti svobody 6. května večer ve Velké synagoze koncert Světlo porozumění. Hudební a duchovní projekt má spojit umělce z různých náboženských a kulturních světů. Místní pivovar uvařil várku piva z amerického chmelu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Plzeňský