Po vydatném dešti byla Otava v Sušici na třetím povodňovém stupni - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Po vydatném dešti byla Otava v Sušici na třetím povodňovém stupni

zdroj: archiv Metropolu

Plzeň | Kvůli vydatným nočním dešťům stouply dnes ráno v řeky na Šumavě - Otava v Sušici ráno asi na hodinu dosáhla třetího povodňového stupně, na druhé povodňové stupně stouply hladiny Otavy v...

 

Rejštejně, Křemelné ve Stodůlkách a Vydry v Modravě. Dopoledne řeky klesaly a nyní jsou již bez povodňových stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ). Na úterý ale meteorologové předpovídají opět srážky a vzestup hladin řek na povodňové stupně. Srážky doprovodí i silný vítr.
    Podle Martina Adamovského z plzeňské pobočky ČHMÚ spadlo na Šumavě za 24 hodin až kolem 50 milimetrů srážek. Například v Prášilech naměřili meteorologové od nedělních 8:00 do dnešního rána 55,8 milimetru srážek, většina spadla v noci. Ve zbytku kraje byly srážkové úhrny nižší, v Brdech spadlo za 24 hodin kolem deseti milimetrů srážek. Na horách, ale také například v Plzni, navíc už v noci na dnešek foukal silný vítr, v nárazech až kolem 90 kilometrů za hodinu.
    Podobná situace se může opakovat i v úterý. Zpočátku budou srážky ve vyšších polohách sněhové, později přejdou všude do deště. Vítr by měl ještě zesílit, v nárazech může na Šumavě dosahovat rychlosti až přes sto kilometrů v hodině.
    Hasiči v Plzeňském kraji od půlnoci do 7:00 vyjeli ke dvěma desítkám událostí, které souvisejí s počasím. Nejhorší situace byla na Domažlicku, Klatovsku a Tachovsku, uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. "V Lomu u Tachova odnesl vítr plechovou střechu z bytovky. Část střechy odlétla asi 100 metrů daleko, poškodila dvě osobní auta a lehce i další budovy," popsala. Hasiči evakuovali z budovy 26 lidí všech věkových kategorií. Nikdo z nich nebyl zraněn, náhradní ubytování zajistil starosta obce. Nebezpečný prostor hasiči vyznačili páskou a provizorně zabezpečili uvolněné plechy dřevěnými trámy. U Havlovic na Domažlicku narazil vlak do spadlé větve. Událost se obešla bez zranění.
    Lidé se mají podle meteorologů vyvarovat veškerých aktivit v bezprostředním okolí řek a uposlechnout pokynů vodohospodářů, policie a hasičů.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření