Zeman kritizoval ČT, televize to označila za útok na nezávislost - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Zeman kritizoval ČT, televize to označila za útok na nezávislost

zdroj: archiv Metropolu

Plzeň | Česká televize podle prezidenta Miloše Zemana neplní svoji veřejnoprávní funkci. Řekl to dnes po skončení návštěvy Plzeňského kraje a současně podpořil návrh, aby občané peníze určené na...

 

koncesionářské poplatky mohli věnovat na obecně prospěšné účely. ČT kritiku označila za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby. Invektivami hlavy státu se prý nenechá zastrašit.
    Prezident reagoval na nedávné vyjádření generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby koncesionářský poplatek platili i lidé bez televizních přístrojů. Připomněl přitom návrh 15 senátorů, kteří prosazují, aby koncesionářské poplatky mimo jiné nemuseli pět let platit ti, o nichž ČT či rozhlas zveřejnily nepravdivou informaci. Označil ho přitom za návrh na zrušení koncesionářských poplatků.
    Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na Zemanův výrok večer uvedl, že koncesionářské poplatky jsou zárukou toho, že veřejnoprávní média, ČT i rozhlas, nejsou závislé ani na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem.
    "Aby byla stejná startovací čára mezi televizními stanicemi, pak onen návrh na zrušení koncesionářských poplatků považuji za docela rozumný," uvedl prezident. Podpořil přitom takzvaný asignační model rušení poplatků. "Ten znamená, že komu se pořady České televize nelíbí a nechce platit koncesionářské poplatky, nechť tuto částku odevzdá na veřejně prospěšné účely, ať už v oblasti zdravotnictví, školství, sociální péče a podobně," vyjmenoval prezident.
    "Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejnoprávní funkci a stává se nejenom komerční televizí, ale dokonce špatnou komerční televizí," prohlásil dnes Zeman. "Česká televize by neměla být hlásnou troubou jakékoli politické strany, například TOP 09, a měla by přinášet objektivní a vyvážené zpravodajství, což podle názoru většiny lidí nečiní," doplnil Zeman.
    "Jde o bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby. Je o to nebezpečnější, že ho vyslovuje nejvyšší ústavní činitel České republiky," sdělila ČTK mluvčí televize Alžběta Plívová. Vyváženost a objektivitu zpravodajství ČT a celkovou kvalitu vysílání má podle ní kompetenci hodnotit kontrolní orgán, Rada ČT, a to na základě objektivních analytických dat. "Česká televize vysílá zcela v souladu s platnou legislativou a je rovněž kontrolována ze strany Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Na invektivy prezidenta republiky proto nebude Česká televize dále reagovat a ani se jimi nenechá zastrašit," dodala mluvčí ČT.
    Na slova veřejnoprávní televize zareagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Je třeba velmi důrazně České televizi připomenout, že v demokratické a svobodné společnosti není nikdo nekritizovatelný," uvedl na Twitteru.
    Měsíční výše televizního poplatku je 135 korun (1620 korun ročně), rozhlasového 45 korun (540 korun ročně). ČT letos na základě očekávaného počtu evidovaných přijímačů předpokládá příjem z televizních poplatků 5,675 miliardy korun při celkovém rozpočtu 6,956 miliardy. Generální ředitel ČT v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že pokud by veřejnoprávní televize přišla o poplatky, musela by se stát komerční televizí.

 

Vztah prezidenta Miloše Zemana k médiím je často negativní

 

Výběr informací o vztahu prezidenta Miloše Zemana k českým médiím (Zeman dnes řekl, že Česká televize neplní svoji veřejnoprávní funkci a podpořil návrh, aby občané peníze určené na koncesionářské poplatky mohli věnovat na obecně prospěšné účely; ČT kritiku označila za útok na svoji nezávislost):
    - Zeman má k médiím dlouhodobě velmi odtažitý vztah, na adresu novinářů neváhal v minulosti opakovaně použít silných slov. "Za ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním," řekl například v březnu 2013 v inauguračním projevu a postavil tak tato média na roveň organizovanému zločinu a neonacistickým bojůvkám.
    - Loni v září řekl, že již nikdy nebude hostem Otázek Václava Moravce v České televizi. Podle něj moderátor udělal při debatě o služebním zákonu s premiérem Bohuslavem Sobotkou z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks", po kterém do pořadu již nepřijde.
    - Tento bojkot pořadu není prvním podobným Zemanovým prohlášením od nástupu do funkce. Už v prvních dnech svého mandátu například řekl, že nebude dávat bilanční rozhovory Mladé frontě Dnes (MfD) a Lidovým novinám. Důvod tehdy neuvedl, s MfD měl neshody nicméně už jako premiér (1998 až 2002), oba listy kritizoval také v době předvolební prezidentské kampaně.
    - Mezi Zemanem nejkritizovanější česká média patří týdeník Respekt. "Respekt považuji za žurnalistickou žumpu. A já se žumpami nezabývám," řekl tehdejší premiér v září 1998. O tři roky později pak týdeníkem dlouhodobě kritizovaný Zemanův kabinet oznámil, že jeho členové podají na Respekt žaloby o odškodnění, aby tak časopis zanikl. Kauza, ve které média upozorňovala na ohrožení svobody slova, vyzněla nakonec do ztracena, trestní oznámení policie odložila.
    - Začátkem 90. let byl přitom vztah tehdejšího opozičního politika Zemana k médiím vstřícnější, tvrdil například, že mu vadí zejména novináři bez názoru. V druhé polovině této dekády již ovšem ze Zemanových úst zazněla řada odsuzujících výroků. "Trápí mě ten póvl a ten hnůj, kterým část české žurnalistiky prochází. Dokazuje to, že novináři jsou blbí," řekl Zeman například v červnu 1999.
    - Tvrdá slova na adresu novinářů a médií zaznívala i později. "I když se novináři vydávají za hlídací psy demokracie, nejsou v české společnosti pitbully, ale spíše degenerovanými podvraťáky, prahnoucími po senzacích a aférách," napsal v říjnu 2000 pro deník Právo. Média pak neopomněl Zeman zmínit ani ve své knize Jak jsem se mýlil v politice z roku 2005. "Některé komentátory jsem označoval jako póvl nebo hnůj, přičemž se zde musím omluvit hnoji, který je koneckonců výživnou látkou," uvedl v díle.
    - Kritická slova pronesl Zeman i před nedávnem v rozhovoru pro Frekvenci 1 a Studio ZET. Připomněl, že mu zde chybí osobnosti, jako byli Karel Havlíček Borovský nebo Ferdinand Peroutka. "Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky," řekl prezident. Srovnal také soukromá a veřejnoprávní média, která podle něj trápí stejné problémy. "Rozdíl je pouze v tom, že soukromá média se někdy stávají černou kronikou... a veřejnoprávní média mohou být, pevně doufám, že nejsou, ovlivňována politickým tlakem," dodal Zeman.
    - Tématem loňského podzimu pak byly Zemanovy vulgarity pronesené v Hovorech z Lán na Radiožurnálu. Rozhlas se stal poté terčem kritiky vysílací rady i Rady ČRo a rozhodl se Hovory příště vysílat ze záznamu. Po nesouhlasu prezidenta se pravidelné rozhlasové rozhovory nakonec vysílají na stanici Frekvence 1.
    - Před nedávnem odmítla Rada ČT obvinění, že při úpravě reportáže o projevu Zemana, z níž vypadla zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi, zasáhla cenzura. Rada uvedla, že šlo o závažnou chybu posunující význam prezidentových slov. Kritika reportáže zazněla z Hradu, který vystřižení části výroku označil za cenzurní zásah.
    - Letos v únoru zástupci Hradu popřeli, že by odmítli obsluhu handicapovanými při návštěvě Zemana v pivovaru v Krásné Lípě na Děčínsku. Článek, který vydal deník Právo, označil Zeman za "evidentní lež" a deník kvůli článku nazval "Rudým právem". Vždy ho prý považoval za jeden ze slušných deníků, nyní ho ale označil "za prolhaný plátek, který se vrací do temné doby, kdy se říkalo, že lže, jako když Rudé právo tiskne". Informace popřel i provozní restaurace a její spolumajitel, Právo na nich ale trvalo.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Kraje  » Plzeňský