Otava v Sušici byla odpoledne na třetím povodňovém stupni - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Otava v Sušici byla odpoledne na třetím povodňovém stupni

zdroj: archiv Metropolu

Plzeň | Vydatné deště zvedly dnes dopoledne hladiny řek na Šumavě. Situace se pomalu uklidňuje. Otava, která dosáhla v Sušici třetího povodňového stupně, už klesla a je na druhém stupni. Na dalších místech v...

 

kraji, kde dnes byly druhé povodňové stupně, je na řekách už jen první stupeň. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
    Na Šumavě už toky pomalu klesají, na první stupeň se odpoledne v kraji zvedla ještě Úhlava v Tajanově na Klatovsku a Úslava v Plzni - Koterově. První stupně byly v 18:00 stále ještě na Klatovsku na Otavě v Rejštejně a na Křemelné ve Stodůlkách. Vydra v Modravě a Ostružná v Kolinci byla už bez povodňových stupňů. Déšť se projevil také na toku Klabavy na Rokycansku - v Hrádku a v Klabavě je na prvním stupni.
    Otava v Sušici měla ještě ráno v 8:00 výšku hladiny 81 centimetrů a byla bez povodňových stupňů, o hodinu později dosáhla prvního stupně se 124 centimetry, v 14:00 měla 197 centimetrů, do 18:00 klesla na 165 centimetrů. Při poklesu pod 150 centimetrů bude na prvním stupni. Průtok se od rána zvedl z 31,5 metrů krychlových za sekundu v 8:00 až na 164 metrů krychlových za sekundu.
    Starosta Sušice Petr Mottl (ODS) ČTK řekl, že v terénu jsou pracovníci městského úřadu i městská policie a situaci sledují. V centru je Otava v korytě. Problémy by podle starosty hrozily až při hladině zhruba kolem 210 až 220 centimetrů. Lokálně se voda může rozlít například v lokalitě na Fufernách, město tam preventivně instalovalo zábrany z klád.
    Hasiči měli v kraji s souvislosti s počasím několik výjezdů. Likvidovali spadlé stromy, monitorovali řeky a čerpali vodu několika sklepů. "Nic dramatického ani vážného se nedělo," řekl řídící důstojní hasičů.
    Meteorologové dnes upozornili na to, že kvůli vydatným srážkám hrozí v některých částech Plzeňského a Jihočeského kraje záplavy. Povodňové ohrožení s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásili na Klatovsku do 18:00. Na Rokycansku byla vyhlášena povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí rovněž do 18:00.
    Výrazné deště byly zejména na jihozápadě ČR, na návětří Šumavy byly čtyřiadvacetihodinové úhrny 40 až 80 milimetrů. Podle Pavla Kopečka z plzeňské pobočky ČHMÚ spadlo na Šumavě nejvíce srážek z celé republiky, a to v Železné Rudě. Za 24 hodin tam od středečního do dnešního rána napršelo 77,4 milimetru vody a od rána zhruba do poledne dalších devět milimetrů. Na železnorudském Špičáku spadlo za 24 hodin 58,6 milimetru a v sousední Hojsově Stráži 49,3 milimetru srážek za 24 hodin.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský