Web popíše cestu armády USA k osvobození Plzně v roce 1945 - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Web popíše cestu armády USA k osvobození Plzně v roce 1945

zdroj: archiv Metropolu

Plzeň | Seriál o bojové cestě americké Třetí armády Evropou na konci druhé světové války začne od srpna vycházet na webových stránkách plzeňských Slavností svobody. Série článků nazvaná Týden po týdnu je...

 

jednou z prvních akcí, které plzeňská radnice připravuje jako součást oslav 70. výročí konce druhé světové války a osvobození města americkou armádou, řekla dnes ČTK vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu Jana Komišová.
    Slavnosti svobody, oslavy osvobození města americkou armádou, pořádá Plzeň od roku 1990. Donedávna byly základem programu každoroční návštěvy amerických veteránů. Vzhledem k jejich věku se město snaží posunout oslavy do další roviny, která by zajistila kontinuitu slavností a zachování tradice. V příštím roce se mají oslavy 70. výročí osvobození stát velkolepou akcí, jednou z hlavních bodů projektu Evropské hlavní město kultury 2015.
    První díl internetového seriálu, jehož autorem je kurátor plzeňského muzea Patton Memorial Pilsen Milan Jíša, vyjde v pátek 1. srpna. Postupně bude popisovat události od 1. srpna 1944 do 8. května 1945. Každý další pátek na stránkách přibude nový díl o postupu americké armády Evropou z Normandie až do Plzně pod velením generála George Pattona. Nabídne příběhy veteránů, archiv vzpomínek, fotogalerii i ukázky z knih. "Text bude doprovázen fotografiemi a mapami dokumentujícími postup spojenecké osvobozující armády, které pocházejí z Národního archivu ve Washingtonu," doplnila koordinátorka Slavností svobody Denisa Krylová.
    Město původně plánovalo, že příští rok využije k části oslav letiště v Líních u Plzně. Kvůli neukončenému soudnímu sporu mezi armádou a nájemcem letiště to ale nebude možné. Město proto připravuje program i náhradní lokality. Marketingovou kampaň Slavností svobody 2015 Plzeň zahájila v Normandii při oslavách 70. výročí vylodění spojenců. Spolupracuje také se zástupci muzeí ve Francii a v Lucembursku. "Jde o 14 muzeí a turistických cílů, které se věnují odkazu postupu spojenců v letech 1944 až 1945 z Normandie na jihozápad Čech," řekla Komišová.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Plzeňský