Policie vyšetřuje pro podezření z korupce starostu a radního Aše - Karlovarský - Český Metropol

Karlovarský

Policie vyšetřuje pro podezření z korupce starostu a radního Aše

zdroj: portalas.cz

Aš (Chebsko) | Policie vyšetřuje pro podezření z korupce starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM) a radního Jiřího Červenku (ODS). Oba jsou zároveň členy rady Karlovarského kraje. Starosta je podezřelý z...

 

toho, že finančně pomohl sportovnímu klubu, jehož členem je jeho syn, Červenka je vyšetřován kvůli povolování stavby větrné elektrárny u Aše, zjistila dnes ČTK.
    Oba si od policie už převzali oznámení o zahájení trestního stíhání. Blažek dnes ČTK řekl, že stíhání za přijetí úplatku je podle něj neopodstatněné. Záležitost se týká pronájmu parkoviště u Grand kasina na hraničním přechodu. Město tam v roce 2010, kdy ještě neplatil nový loterijní zákon, který přinesl příjmy z hazardu do obecních rozpočtů, uzavřelo smlouvu o pronájmu za pět milionů korun. To bylo výrazně nad běžnou cenu nájmů v lokalitě. Peníze pak radnice využila na podporu sportu nebo kultury.
    Po změně loterijního zákona se ale nájem vrátil na ceny v místě obvyklé, byl tedy asi desetkrát nižší. Město ale zase získalo výrazně více z poplatků za hazard. Blažek podle policie zprostředkoval sponzorskou smlouvu mezi kasinem a sportovním klubem cyklistů, v němž působí i jeho syn a má od klubu mimo jiné půjčené profesionální kolo. To je podle vyšetřovatele střet zájmů.
    "Vyšetřování potvrdilo, že město nijak netratilo, ba naopak získalo více než při původní smlouvě. A já jsem jen předal klubu kontakty na kasino, které sponzoruje mnoho dalších sportovních klubů a aktivit," řekl ČTK Blažek. Proti svému stíhání už podal prostřednictvím advokáta stížnost.
    V případu povolování větrné elektrárny figurují kromě Červenky i tajemník města Karel Sviták a bývalý vedoucí stavebního úřadu v Aši Pavel Grisník. Ti se podle policie podíleli na změně stanoviska odboru životního prostředí ašské radnice, které nepovolilo změnu projektu větrné elektrárny v Újezdě na Ašsku.
    Podle dnešního prohlášení rady Karlovarského kraje se trestní stíhání dvou radních zatím nijak nedotkne jejich působení v radě kraje. "Vzhledem k tomu, že se předmět vyšetřování netýká činnosti obou zmiňovaných ve vedení kraje a zároveň šetření není uzavřeno, budou členové Rady kraje vývoj situace sledovat a plně respektovat kompetenci orgánů činných v trestním řízení kromě jiného i v informování dotčených osob a veřejnosti," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Karlovarský