Novým hejtmanem Karlovarského kraje je Martin Havel z ČSSD - Karlovarský - Český Metropol

Karlovarský

Novým hejtmanem Karlovarského kraje je Martin Havel z ČSSD

zdroj: jincer.wordpress.com

Karlovy Vary | Hejtmanem Karlovarského kraje byl dnes zvolen Martin Havel (ČSSD). Po rezignaci Josefa Novotného (ČSSD) povede novou, širokou koalici všech stran v krajském zastupitelstvu bez KSČM. Ta...

 

před dvěma lety v kraji volby vyhrála a do nedávna tvořila koalici se sociálními demokraty.
    Havel získal v tajné volbě 32 hlasů z 37 platných hlasů. To znamená, že pro něj musel hlasovat minimálně jeden člověk z KSČM. Tři zastupitelé byli proti, dva se zdrželi. "První na řadě bude, že si musíme říct s novou radou priority. To znamená, na kterých projektech se bude pracovat přednostně a které přijdou na řadu potom. A samozřejmě příprava na nové programové období," řekl ČTK po svém zvolení Havel.
    Zásadní programové problémy podle něj uvnitř koalice nejsou. Všechny zúčastněné strany se budou snažit hlavně dokončit už rozjeté projekty, například rekonstrukci karlovarské nemocnice, opravy silnic a podobně. Programové prohlášení chce nová koalice mít do příštího jednání zastupitelstva.
    V radě zasednou za ČSSD kromě Havla Jakub Pánik, Edmund Janisch a Miloslav Čermák, za ODS Petr Šindelář a Jiří Červenka, za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) Josef Hora a Dalibor Blažek, za TOP 09 STAN Petr Zahradníček.
    Kromě hejtmana bude mít kraj pět náměstků, z toho dva uvolněné, Čermáka a Pánika. Uvolněným členem rady bude i Janisch. Uvolnění členové rady tak budou všichni z ČSSD. Naopak funkce náměstků, byť neuvolněných, dostala každá ze čtyř stran koalice.
    Koalice nyní v 45členném zastupitelstvu disponuje 26 hlasy. Zatím nejistý je podpis pod koaliční dohodu bývalého hejtmana Josefa Novotného (ČSSD). Ten se dnes z jednání zastupitelstva omluvil.
     Ačkoli nové koaliční strany dnes zvolily hejtmana a radu, dosavadní opozice bere dohodu jako krajní kompromis. Například zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) dnes novinářům řekl, že pro Jakuba Pánika nebo Jiřího Červenku (oba ČSSD) by nehlasoval.
    Pánik byl přitom problematickým i v předchozím jednání ČSSD s bývalým koaličním partnerem KSČM. Když na nátlak svých spolustraníků rezignoval bývalý hejtman Josef Novotný (ČSSD), byl Pánik kandidátem na hejtmana. KSČM jej ale odmítla a šestiletá koalice skončila.
    "V osobě Pánika se spojuje jak moc hospodářská, protože je místopředsedou krajské hospodářské komory, a zároveň bude prvním náměstkem a ještě bude mít na starosti zdravotnictví a dopravu. V podstatě bude mít větší moc než hejtman," míní Horník. "Pánik miluje moc a miluje peníze," dodal.
    Pánik na to dnes reagoval tím, že Horník ho hodnotí z pohledu 15 let opozičního politika. "Já jsem sem přišel rok a půl makat," řekl dnes ČTK.
    Zastupitelka a krajská předsedkyně STAN Jitka Pokorná uvedla, že dnes zvolená koalice je udržovací. "Hlavním cílem je dovést kraj do řádných voleb," konstatovala.
    Přestože novou radu podpořili i zastupitelé za ALTERNATIVU, v radě nezasednou. Strana chtěla do rady dosadit Jiřího Kotka, s tím ale nesouhlasili ostatní partneři.
    V 45členném krajském zastupitelstvu má KSČM 14 hlasů, ČSSD 13, pět křesel patří ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ALTERNATIVA má čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři.

 

Právník Martin Havel byl řadu let náměstkem hejtmana Novotného

 

Vizitka Martina Havla (48; ČSSD), který byl dnes zvolen hejtmanem Karlovarského kraje:
    Datum a místo narození: 21. března 1966 v Karlových Varech
    Vzdělání: vystudoval dvě vysoké školy - práva a ekonomii
    Současná funkce: člen zastupitelstva Karlovarského kraje (od 2008), člen zastupitelstva města Karlovy Vary (od 2014), člen statutárních orgánů několika společností (například dozorčích rad Karlovarská krajská nemocnice a.s., Letiště Karlovy Vary s.r.o. a Nadace FILM-FESTIVAL KARLOVY VARY)
    Praxe: zastával různé funkce u celní správy, naposledy jako ředitel celního úřadu v Karlových Varech (do 2002), tajemník karlovarského magistrátu (2002-04), ředitel pobočky Československé obchodní banky v Karlových Varech (2004-08), první náměstek hejtmana Karlovarského kraje (2008-12), náměstek hejtmana Karlovarského kraje (2012-15)
    Působení v politice: člen ČSSD, člen ÚVV ČSSD, místopředseda ČSSD v Karlovarském kraji
    Rodina: ženatý, má dceru.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Karlovarský