Za chybu za 5000 hrozí Karlovarskému kraji pokuta 11 milionů - Karlovarský - Český Metropol

Karlovarský

Za chybu za 5000 hrozí Karlovarskému kraji pokuta 11 milionů

zdroj: archiv Metropolu

Karlovy Vary | Karlovarskému kraji hrozí pokuta až 11 milionů korun za to, že před sedmi lety úřad správně nezaúčtoval pokutu 5000 korun sám sobě za drobnou chybu v projektu Atlas zajímavostí v Karlovarském...

 

kraji. Kraj se proti pokutě odvolal a bude se i soudit, řekl dnes ČTK ředitel krajského úřadu Karlovarského kraje Roman Rokůsek.
    Kraj v roce 2005 byl jedním z žadatelů o dotaci v projektu, který zahrnoval například turistické značení ve Františkových Lázních nebo značení památek v mikroregionu Sokolov východ. Z celkových nákladů projektu ve výši 5,5 milionu dostal kraj necelých 550.000 korun. Následná kontrola finančního úřadu našla drobné pochybení při výběrovém řízení a udělila pokutu 5000 korun. To měl krajský úřad jako správce dotace a zároveň příjemce udělit sám sobě.
    "Ale nevěděli jsme, na který účet to máme poslat. Psali jsme na ministerstvo (pro místní rozvoj), ale žádnou odpověď jsme nedostali," vysvětlil Rokůsek.
    Jenže kontrola finančního úřadu na konci loňského roku zjistila, že nařízené opatření nebylo splněno, a tak vyměřil kraji platební výměr na odvod za porušení rozpočtové kázně ve výši nákladů celého projektu 5,5 milionu a tím, že penále může být dalších 5,5 milionu korun.
    "Na tomhle případě je vidět, že marginální chyby vedou k pokutám v desítkách až sto procent celého projektu. Potom se nedá rozlišit, kdy šlo o chybu nebo úmysl," uvedl Rokůsek.
    Zastupitelé dnes schválili, že kraj může pokutu v maximální výši 11 milionů zaplatit. Krajský úřad se proti rozhodnutí už odvolal. Pokud odvolací orgán pokutu neodpustí, bude ji kraj muset zaplatit a pak se o ni bude soudit. Kromě nejhorší varianty, kdy by kraj měl zaplatit 11 milionů, mohou nastat i možnosti, kdy kraji bude vyměřena jen pokuta 5,5 bez penále. Nebo dostane výměr jen na těch 5000 korun, o které před lety šlo, což by i s penále a správními poplatky bylo 12.400 korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Kraje  » Karlovarský