Karlovarský kraj bude mít v roce 2015 vyrovnaný rozpočet 4,6 miliardy - Karlovarský - Český Metropol

Karlovarský

Karlovarský kraj bude mít v roce 2015 vyrovnaný rozpočet 4,6 miliardy

zdroj: archiv Metropolu

Karlovy Vary | Karlovarský kraj bude mít v roce 2015 zřejmě vyrovnaný rozpočet s příjmy i výdaji 4,65 miliardy korun. Podle návrhu, který musí ještě schválit zastupitelstvo, v příštím roce nebude kraj muset zapojit...

 

do hospodaření rezervní fondy, řekla dnes novinářům hejtmanova náměstkyně Eva Valjentová (KSČM). Letošní schodkový rozpočet počítal s příjmy 4,6 miliardy a výdaji 4,68 miliardy Kč.
    "Z celkových příjmů a výdajů tvoří většinu prostředky, které přes kraj tečou na financování školství. Příjmy, které může kraj sám využít, tvoří asi 1,83 miliardy korun," upřesnila Valjentová.
    Kraj, stejně jako v minulých letech, vychází v odhadech příjmů z predikce ministerstva financí, snížené na 96 procent. Podle Valjentové se opatrné plánování příjmů kraji v minulých letech vyplatilo a nemusely se ke konci roku hledat chybějící prostředky.
    V kapitálových výdajích Karlovarský kraj počítá zejména s pokračováním investic do nemocnic, jak v Chebu, kde by se měla začít přestavba druhé části pavilonu B a stavba a pořízení nového urychlovače pro onkologické oddělení, tak v Karlových Varech, kde se počítá s centralizací oddělení, nebo v Sokolově, kam by měly jít desítky milionů na rekonstrukce budov. Investice ale budou směřovat i do kultury a do oprav silnic.
    Velkou část rozpočtu ale tvoří i splátky půjček. Z pravidelné splátky úvěru ve výši 1,3 miliardy korun, který si kraj v roce 2006 vzal na předfinancování a spolufinancování dotovaných projektů, kraj v příštím roce zaplatí 80 milionů, přičemž díky lepšímu výběru daní dalších 90 milionů dá kraj na snížení jistiny úvěru. Přes 41 milionů pak je splátka půjčky, kterou kraj dostal od státu na zaplacení korekcí za chyby v Regionálním operačním programu Severozápad, další miliony pak splácí kraj za půjčky na stavbu budovy záchranné služby a pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Politika  

 » Kraje  » Karlovarský