Policie stíhá úředníky ústeckého magistrátu za neřešení přestupků - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Policie stíhá úředníky ústeckého magistrátu za neřešení přestupků

zdroj: commons.wikimedia.org

Ústí nad Labem | Policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti tři úředníky odboru kontroly ústeckého magistrátu. Podle kriminalistů řadu dopravních přestupků...

 

vůbec neevidovali, řekla ČTK policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Takových případů našli kriminalisté víc než tisíc, týkaly se nedovoleného parkování. Obviněnými jsou podle informací ČTK vedoucí odboru Jana Sokolová, vedoucí oddělení přestupků v dopravě Marcela Rosenkrancová a referent téhož oddělení Josef Mansfeld. Jedna z obviněných navíc odložila přestupek svého kolegy, vedoucího odboru dopravy Dalibora Dařílka.
    Obvinění se týká přestupků, které úředníci dostávají od městské policie. Podle zavedené praxe přestupky shromažďuje a odboru kontroly je pak předává k vyřešení a případnému potrestání viníků. Nezaevidované přestupky se týkaly nezaplaceného parkování a bylo jich víc než tisíc. "Toto se dělo celý minulý rok. Postup byl takový, že poté, co byly přestupky postoupeny příslušného odboru, tak byly bez dalšího založeny, byly vedeny v kanceláři příslušného úředníka, který je na konci roku odnesl do archivu," vysvětlil ČTK dozorující státní zástupce Jan Řeháček.
    Podle policie nejsou všichni úředníci stíhaní za totéž. "Každý z obviněných je stíhán pro jednání, jehož se měl dopustit on sám v rámci výkonu své činnosti," řekla Hyšplerová. Kriminalisté podle ní nevylučují to, že obviní ještě další lidi.
    Městská policie řeší podle zástupce ředitele Jana Novotného tisíce různých dopravních přestupků ročně. Nejčastěji je to parkování nebo stání v zákazech nebo právě nezaplacené parkovné. Viníci přestupků mají podle něj pět dní na to, aby vyřídili přestupek na služebně městské policie. Pokud to neudělají, předávají je strážníci právě na odbor kontroly. "Loni bylo takových případů 4200, letos jich je už 2600," doplnil Novotný.
    Jedna z úřednic čelí navíc obvinění za to, že odložila případ kolegy, vedoucího odboru dopravy Dalibora Dařílka. "Šlo o to, že podle našeho názoru klientelisticky, protiprávně, byl odložen přestupek jednoho ze zaměstnanců magistrátu," řekl dozorující státní zástupce. Podle informací ČTK parkovalo Dařílkovo vozidlo v zákazu vjezdu. Strážníci městské policie přestupek zaevidovali a předali odboru kontroly k dořešení. Úředníci si nejprve z evidence zjistili, komu vůz patří a přestupek následně odložili. Dařílek odmítl, že o to kolegy žádal. "To bych byl blázen," řekl ČTK.
    Obvinění ze zneužití pravomoci čelil před lety i Dařílek a jeho někdejší podřízená za to, že nepotrestali za jízdu v opilosti bývalého radního Jiřího Madara. Soud nakonec oba zprostil viny s tím, že úředníci nepostupovali správně a poskytli Madarovi výhodu. Soudu se ale nepodařilo prokázat, že jednali úmyslně. Po této kauze změnil ústecký magistrát systém řešení dopravních přestupků. Z odboru dopravy je přesunul právě na odbor kontroly.
    Obvinění úředníci dál pracují na svých místech. "Úřad neměl a nemá právní důvod činit personální opatření v souvislosti s obviněním úředníků, ctíme presumpci neviny," řekla ČTK mluvčí magistrátu Romana Macová. Všechny přestupky týkající se neplaceného parkování už podle Macové úřad eviduje.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký