V Chomutově bude vládnout koalice PRO Chomutov, ANO 2011 a KSČM - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

V Chomutově bude vládnout koalice PRO Chomutov, ANO 2011 a KSČM

zdroj: archiv Metropolu

Chomutov | V Chomutově bude v následujícím volebním období vládnout koalice hnutí PRO Chomutov, hnutí ANO 2011 a KSČM, jejichž zástupci se na tom dohodli v noci na dnešek. Tato uskupení získala v...

 

pětatřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 22 křesel. Kandidátem na primátora bude lídr vítězného PRO Chomutov Daniel Černý. ČTK to dnes řekl lídr hnutí ANO 2011 Marek Hrabáč.
    "Spojení s hnutím PRO Chomutov je pro nás nejpřirozenější možností. Jak programově tak i personálně jsou obě uskupení naprosto kompatibilní," uvedl Hrabáč.
    O preferenci hnutí ANO 2011 pro vznik koalice hovořil již dříve i Černý. "ANO stejně jako my usiluje o změnu ve stylu řízení města," řekl už dříve ČTK Černý.
    Hnutí PRO Chomutov i ANO 2011 získala shodně po osmi mandátech, stejně jako dosud vládnoucí ČSSD Jana Mareše. S tou však uskupení proklamující před volbami snahu o změnu spolupracovat nechtěla. "Sociální demokracie nedokázala obměnit své personální složení. Spolupráce se stávajícím vedením by pro nás byla velice těžká, protože s tím, co se ve městě posledních dvacet let dělo, zásadně nesouhlasíme," uvedl Černý.
    Obě hnutí však potřebovala získat ještě jednoho koaličního partnera. Z možností KSČM nebo hnutí Nový sever nakonec padla volba na komunisty. "Nový sever se pro nás stal personálně dost nečitelný, nebyli jsme si jistí, že by takové spojení bylo správné," uvedl Hrabáč. Spolupráci s KSČM bere jako lepší alternativu. "Není to pro nás srdeční svazek, ale v dané chvíli nejrozumnější," řekl Hrabáč.
    Svazku s KSČM se nebrání ani hnutí PRO Chomutov. "Poslední volební období jsme byli společně v opozici a poukazovali jsme na stejné nešvary, které se nám nelíbily," uvedl Černý.
    Partneři se shodli na kandidátovi na primátora, kterým bude lídr PRO Chomutov Daniel Černý. "Další personální otázky stejně jako programové priority budeme řešit na nadcházejících jednáních," uvedl Hrabáč.
    Hnutí PRO Chomutov i ANO 2011 hodlají výsledek voleb v některých okrscích ještě zpochybnit u soudu kvůli podezření z nakupování hlasů od sociálně slabých občanů. "Máme důkazy, že k tomu skutečně docházelo. Takové věci se dít nesmějí, proto na ně musíme upozornit," řekl Hrabáč. Subjekt, který se měl uplácení voličů dopustit, však jmenovat nechtěl.
    Hnutí PRO Chomutov společně s iniciativou Nechceme žít v Palermu už v pátek podalo trestní oznámení kvůli maření voleb. Původně padlo podezření na KSČM a právě na hnutí PRO Chomutov, za které neúspěšně kandidoval David Ištok. Právě jemu měli romští voliči za úplatu dávat hlasy. "Byla to součást taktiky organizátorů nečestné akce," řekl už dříve Černý. Desetidenní lhůta na zpochybnění výsledku voleb u soudu začne plynout ve středu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Ústecký