Policie vyšetřuje možné falšování podpisů petice proti hazardu v Ústí - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Policie vyšetřuje možné falšování podpisů petice proti hazardu v Ústí

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | Policie prověřuje možné falšování podpisů pod peticí požadující vyvolání referenda o zákazu hazardu v Ústí nad Labem. Na dotaz ČTK to potvrdila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté...

 

si už pozvali k výslechu hlavního iniciátora referenda Václava Pištoru. Vyšetřování se týká téměř dvou stovek podpisů, které se pod peticí objevily opakovaně.
    "Přijali jsme trestní oznámení a v současné době se jím zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality," řekla ČTK Hyšplerová. Pištora ČTK potvrdil, že ho kriminalisté už kontaktovali. "Pozvali mě společně s dalšími zástupci přípravného výboru na výslech. Samozřejmě tam půjdu a poskytnu plnou součinnost," řekl ČTK Pištora.
    Aktivisté sesbírali ve dvou vlnách 10.271 podpisů. Podle úředníků magistrátu jich bylo platných pouze 6818. Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo podle tajemníka úřadu Jiřího Javorčáka to, že uvedení lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli 18 let nebo údaje byly nečitelné či neúplné. U 198 podpisů objevili úředníci duplicitu. Právě těchto podpisů se policejní vyšetřování týká. Podle informací ČTK byly stejné podpisy dopisovány jinou rukou.
    Pištora manipulaci s podpisy petentů odmítá. Za duplicitami podle něj může stát hazardní lobby. "Měli jsme 17 petičních míst, formuláře byly ke stažení na internetu. Kdokoli nás chtěl poškodit, nebo si udělat legraci, mohl si vytisknout libovolný počet formulářů, dopsat kolik chtěl falešných osob a donést to," vysvětlil Pištora.
    Za opakovaný podpis petice k referendu hrozí lidem i pokuta. Podle zákona jde o přestupek, který je sankcionován pokutou až 3000 korun. Jestli ústecký magistrát přestupková řízení zahájí, ČTK zjišťuje.
    Referendum o zákazu hazardu vyhlásil v Ústí nad Labem na termín komunálních voleb krajský soud. Magistrát kvůli údajně nedostatečnému počtu podpisů pod peticí nepředložil návrh zastupitelům.
    Město se kvůli rozsudku krajského soudu, který rozhodl o pořádání referenda, obrátilo na Nejvyšší správní soud (NSS) s kasační stížností. NSS nepřiznal stížnosti odkladný účinek. O stížnosti ale ještě nerozhodl. "Věc má prioritu, není však jisté, že verdikt padne před 10. říjnem, kdy začínají komunální volby," řekla už dříve mluvčí NSS Sylva Dostálová.
    Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolen na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký