Ústecké lídry trápí vyloučené lokality, chtějí měnit zákony - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Ústecké lídry trápí vyloučené lokality, chtějí měnit zákony

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | Problémy sociálně vyloučených lokalit, regulace hazardu, otevřenost samosprávy a financování kultury, především divadelní činohry. Tato témata berou jako hlavní pro letošní komunální volby...

 

zástupci parlamentních stran a uskupení zastoupených v ústeckém zastupitelstvu. Vyplývá to z jejich odpovědí na otázky ČTK. Komunální politici volají především po úpravách zákonů, které zamezí obchodu s chudobou a zneužívání sociálních dávek.
    Hlavní kroky musí podle lídrů udělat stát, který prostřednictvím úřadů práce vyplácí klíčové dávky - příspěvky a doplatky na bydlení i dávky na živobytí. "Dokud se vyplatí některým lidem žít z dávek, které dostanou, aniž by cokoli společnosti odváděli, proč by se měl stav měnit," uvedla Květoslava Čelišová (KSČM). Například ANO 2011 chce problémy vyloučených lokalit řešit v týmu úředníků, státní a městské policie, hygieniků, hasičů nebo neziskových organizací. Takzvaná akční skupina už ve městě působila v minulém volebním období pod taktovkou tehdejšího primátora Jana Kubaty (ODS).
    S výjimkou dosud vládnoucích sociálních demokratů a hnutí Ústečané všechny oslovené strany věří tomu, že v Ústí nad Labem zůstane divadelní činohra pod hlavičkou dnešního Činoheráku Ústí, které navazuje na tradici Činoherního divadla. "Stále platí, že je to nejúspěšnější ústecká značka," tvrdí lídr TOP 09 Radim Bzura. Sociální demokracie slibuje podporu dětskému divadlu, Ústečané slibují činohře podporu. Neříkají už ale jaké.
    Stejně tak se lídři shodují na nutnosti regulovat hazard formou vyhlášky, nulovou toleranci ale většinou odmítají. "Je třeba si však uvědomit, že hazard tu bude vždy-obecně závazná vyhláška nezpůsobí jeho zánik," řekl lídr ODS Libor Turek. Nyní je ve městě povolen provoz automatů a videoterminálů na více než stovce míst. Městská kasa získává každý rok z hazardu 50 až 70 milionů korun.


    1. Jaký projekt by měl být investiční prioritou města v nadcházejícím volebním období a jak by měl být financován?
    Josef Zikmund (ANO): Oživit střed města, aby byl pro občany příjemným a klidným místem pro setkávání, odpočinek, zábavu. Především se to týká Mírového a Lidického náměstí a budeme hledat dohodu i o využití prostor o.c. Fora. Stejnou prioritu dáváme zlepšení stavu infrastruktury města.
    Marie Čápová (ČSSD): Je třeba dokončit zahájené investice financované z evropských dotací. Chceme vybudovat 200 nových parkovacích míst v každém obvodě, přírodní sportovně - relaxační areál na Střížovickém vrchu a revitalizovat Střekovské nábřeží.
    Květoslava Čelišová (KSČM): Zcela určitě se musíme vrátit k otázce dopravních staveb, které by napomohly k zlepšení dopravní situace ve městě do budoucna, budeme muset hledat prostředky k výstavbě sociálních nebo startovacích bytů.
    Libor Turek (ODS): Období 2014-2018 by mělo být obdobím rekonstrukcí a oprav silnic v Ústí nad Labem, hlavních i vedlejších. V této oblasti existuje velký vnitřní dluh, a tak by prioritou vedení města mělo být každou volnou korunu.
    Jiří Morštadt (Severočeši Ústí nad Labem): Ptáme se občanů, který vidí jako nejpalčivější. Vedle podpory vzniku nových pracovních míst, úklidu města a údržby zeleně či bezplatného svozu domovního odpadu, vidí občané největší prioritu v zajištění bezpečnosti v centru i ve všech obvodech.
    Radim Bzura (TOP 09): Budou to spíše menší dílčí projekty, jako je malý autobusový terminál, dostavba slonince v zoo, dopravní obslužnost a vytvoření infrastrukturních podmínek pro rozvoj podnikání.
    Pavel Boček (Ústečané): Je problematika "brownfieldů". Máme k dispozici již několik studií a variant řešení. Zásadní problém tohoto města je však infrastruktura, velký dluh investic do rekonstrukcí a oprav komunikací.


    2. Jste pro transparentní zveřejňování informací o veřejné zprávě - smluv, výběrových řízení, objednávek, faktur - na internetu, například na webových stránkách města či Portálu veřejné správy?
    Josef Zikmund (ANO): Považuji transparentní zveřejňování informací o veřejné správě jako základní podmínku fungování města jako celku, tedy magistrátu, obvodů města i společností vlastněných městem.
    Marie Čápová (ČSSD): Zavedeme rozklikávací rozpočet jako přímý zdroj informací o hospodaření města. U veřejných zakázek budeme i nadále preferovat elektronické aukce. Zřídíme funkci městského ombudsmana.
    Květoslava Čelišová (KSČM): Když to jde jinde, proč by město nepokračovalo ve zveřejňování všech důležitých podkladů. Pokud nebude do budoucna tato otázka řešena zákonem jinak, může být vše zveřejňováno na webu města.
    Libor Turek (ODS): Určitě. A z pozice místostarosty centrálního městského obvodu mohu prohlásit, že to také děláme.
    Jiří Morštadt (Severočeši Ústí nad Labem): Zveřejňování informací na webových stránkách jednoznačně podporujeme, vedení města se bude chovat transparentně, prostřednictvím tisku a webových portálů bude informovat občany o svých záměrech.
    Radim Bzura (TOP 09): Nic než transparentní přístup všech občanů do registru smluv a objednávek nerozptýlí neustálé pochybnosti o účelnosti, efektivitě atp. Veřejná kontrola je naší naprostou prioritou.
    Pavel Boček (Ústečané): Smlouvy, které radnice navrhuje, musí být maximálně průhledné a zbavené chaotických či nevýhodných rozhodnutí. K otevřenosti a kontrole procesů na radnici musí být maximálně využívány přehledné a uživatelsky přátelské internetové stránky.


    3. Jste pro vyhlášku omezující hazard na území města, která by zakázala či dramaticky omezila provozování výherních automatů a kasin?
    Josef Zikmund (ANO): Žádný zákaz však neodstraní hazard jako takový, pokud budou existovat lidé, kteří po něm "baží". Jsem pro omezení a regulaci hazardu, ne úplný zákaz.
    Marie Čápová (ČSSD): Problematika hazardu není pouze záležitostí města, proto vítáme, že připravovaná novela zákona zpřísní regulaci v celé republice. Ústecká ČSSD bude i po volbách prosazovat omezování herního byznysu.
    Květoslava Čelišová (KSČM): Vyhláška by měla určit pevná pravidla. Měla by obsahovat časový harmonogram postupné likvidace heren a pokud vůbec bude uvažováno o zachovaní omezeného počtu hracích automatů, musely by být nejlépe mimo město.
    Libor Turek (ODS): Jsem z principu proti úplným a plošným zákazům obecně. Domnívám se, že hazard by se pak přesunul do sféry tzv. černé ekonomiky, a tím se zcela ztratí možnost ho nějak ovlivňovat či regulovat.
    Jiří Morštadt (Severočeši Ústí nad Labem): Jsme jednoznačně pro vyhlášku, která by nastolila přísná pravidla pro provozování heren a kasin tak, aby nedošlo ke zneužívání sociálních dávek v hernách, negativnímu vlivu na mládež a podobně.
    Radim Bzura (TOP 09): Je třeba omezit příležitost pro gamblery, ale pouhé restrikce gamblery nevyléčí. Je zde i velké riziko, že se herny přesunou do šedé zóny ekonomiky.
    Pavel Boček (Ústečané): Hnutí Ústečané preferovalo formu obecně závazné vyhlášky, neboť se jedná o pro město úspornější variantu řešení problému. Hnutí Ústečané ale podporuje i myšlenku případného uspořádání referenda, i přes jistou finanční zátěž do rozpočtu města.


    4. Vyhovuje vám současný stav financování MHD? Nebo uvažujete o jeho zvýšení, snížení nebo dokonce o úplném zrušení jízdného?
    Josef Zikmund (ANO): V této chvíli nemáme dostatek informací, abychom mohli posoudit, zda je hospodaření DP efektivní. Rok 2015 bude rokem, kdy prověříme efektivitu hospodaření DP a rozhodneme o způsobu financování a ceně jízdného na rok 2016.
    Marie Čápová (ČSSD): Nepřipustíme zvyšování jízdného v MHD, i přes stamilionové investice, které jdou do modernizace vozového parku a zlepšování podmínek pro cestující.
    Květoslava Čelišová (KSČM): MHD snížit finanční zatížení města tím, že získá prostředky na nákup vozidel a na rekonstrukce a rozšiřování tratí z různých fondů a dotačních titulů. Každé zvýšení ceny jízdného dopravní situaci ve městě jedině zhorší.
    Libor Turek (ODS): Dnes je výše jízdného vzhledem k ekonomické situaci obyvatel Ústí nad Labem na samé horní hranici únosnosti. O změně bych uvažoval např. pro dárce krve, nositele stříbrné plakety a výše.
    Jiří Morštadt (Severočeši Ústí nad Labem): Dlouhodobě klesá počet přepravených lidí v MHD, naproti tomu roste počet osobních automobilů, což generuje nároky na parkovací místa, a to nejen v centru, ale i v obytných čtvrtích krajského města. Tento trend jsme se rozhodli otočit.
    Radim Bzura (TOP 09): MHD musí projít zásadní provozní a ekonomickou analýzou, a až následně se dá konstatovat, zda je nutné zdražit dopravu či nikoliv. DP musí projít zásadní reorganizací a musí oddělit striktně poskytování veřejné služby od komerčních aktivit obchodní společnosti.
    Pavel Boček (Ústečané): Město Ústí nad Labem je 100procentní akcionář DP a současná dotace cca 190 mil. Kč pro tuto veřejnou a důležitou službu je na hranici udržitelnosti. Současné vedení DP si vede velmi dobře, a proto nevidím důvod, proč by mělo dojít ke zdražování jízdného, ale logicky vzato ani ke snižování.


    5. Jak chcete vyřešit otázku financování kultury ve městě a zajistit fungování činohry?
    Josef Zikmund (ANO): Nedovedu si představit, že by krajské město nemělo své vlastní divadlo. Současně je vhodné, aby ve městě fungovala i alternativní scéna typu Činoherák.
    Marie Čápová (ČSSD): ČSSD chce i v dalších letech zajistit financování Severočeského divadla. Podpora města zajistí kvalitní činohru pro ústecké diváky, a to jak formou dovezených představení, tak z vlastní produkce.
    Květoslava Čelišová (KSČM): Doufám, že do budoucna zvítězí rozum a studiová forma činohry bude ve městě pokračovat. S větším počtem činoherních titulů počítá i Severočeské divadlo.
    Libor Turek (ODS): Pokud byla ODS ve vedení města, vždy podporovala Činoherní studio a nezávislou kulturu obecně. Myslím si, že nezávislá kultura do města patří.
    Jiří Morštadt (Severočeši Ústí nad Labem): Pečlivým průzkumem zjistíme, co přesně občané města chtějí a tyto projekty prioritně podpoříme. Činoherní studio mělo ve městě dlouhou tradici, která byla přerušena a naším cílem bude obnovit kvalitní soubor. I v tomto případě se budeme ptát na většinový názor občanů i odborníků.
    Radim Bzura (TOP 09): Prosazujeme dlouhodobý koncept podpory kultury, a to zejména menšinových žánrů. Je nesmyslné dotovat komerční akce, které podporu nepotřebují. Činoherák svou vůlí a úsilím prokázal, že si právo na existenci a podporu jednoznačně zaslouží.
    Pavel Boček (Ústečané): Hnutí Ústečané podporuje veškeré kulturní aktivity ve městě, o které je ze strany občanů města zájem, a bude v této podpoře pokračovat i po volbách. Mohu konstatovat, že veškeré kulturní subjekty, které o dotaci požádají, ji zpravidla obdrží.


    6. Jak chcete vyřešit problém sociálně vyloučených lokalit ve městě?
    Josef Zikmund (ANO): Chci obnovit fungování expertního týmu. Součástí hledání konkrétních kroků, vedoucí ke zlepšení, musí být i přímé zapojení sociálně vyloučených občanů nebo organizací, které s nimi přímo pracují v terénu.
    Marie Čápová (ČSSD): Přímou spoluprací s neziskovými organizacemi, které město pravidelně finančně podporuje a bude podporovat i nadále. Je potřeba vázat výplatu sociálních dávek na školní docházku, najít možnost, jak znovu zavést pro nezaměstnané povinnost odpracovat pro město či jeho organizace.
    Květoslava Čelišová (KSČM): Bez výrazných změn v legislativě je práce v této oblasti putováním v začarovaném kruhu. Nepřizpůsobiví nemohou donekonečna ničit bytový fond, platí pro ně stejné zákony jako pro ostatní, včetně vyplácení sociálních dávek.
    Libor Turek (ODS): Jsou lokality, kde máme problémy s ubytovnami a s byznysem s tím souvisejícím a se zneužíváním sociálních dávek. Systémové řešení problémů v těchto lokalitách z větší části záleží na státu (vládě).
    Jiří Morštadt (Severočeši Ústí nad Labem): Ve spolupráci s našimi poslanci a senátory se zasadíme o novely zákonů a nové vyhlášky města, které ochrání poctivé občany. Budeme dbát na kvalitní činnost městské policie a nekompromisně postihovat všechny narušitele pořádku ve městě.
    Radim Bzura (TOP 09): Město by mělo intenzivněji spolupracovat s ostatními organizacemi a spoluvytvářet nástroje pro zapojení nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací a vytvořit dotovaná pracovní místa z programu zaměstnanost pro konkurenceschopnost.
    Pavel Boček (Ústečané): Dokud nevyjdou z Poslanecké sněmovny racionální změny zákonu týkající se sociálního bydlení a bude platit tichá podpora byznysu se sociální nouzí pod taktovkou státu, tak nelze nic ze strany samosprávy zásadního v těchto lokalitách změnit.


    pozn. Jednička kandidátky PRO sport a zdraví na dotazy neodpověděla.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Ústecký