V Ústí nad Labem se zatím hazard regulovat nebude - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

V Ústí nad Labem se zatím hazard regulovat nebude

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | V Ústí nad Labem se zatím hazard regulovat nebude. Zastupitelé dnes po dlouhé diskusi uložili úředníkům, aby zpracovali dopady možné nulové tolerance na rozpočet města a městských...

 

obvodů. Jejich rozhodnutí znamená, že v krajském městě bude dál možné hrát na výherních automatech na více než stovce míst. Odpůrci hazardu neuspěli ani s referendem, protože se jim nepodařilo sebrat dostatečný počet podpisů pod petici.
    Vedení radnice původně předložilo zastupitelům vyhlášku, která zakazovala provoz jakýchkoliv herních automatů. Po diskusi ale došli k tomu, aby úředníci ještě zpracovali do konce letošního roku analýzu. Podle původního materiálu by město nulovou tolerancí přišlo o 50 až 70 milionů korun ročně. "Potřebujeme více informací, abychom mohli rozhodnout. Pokud bychom přišli o desítky milionů ročně, dotklo by se to nejvíc městských obvodů. Chceme vědět, z čeho bychom je pak financovali," řekl předkladatel návrhu Viktor Malinkovič (KSČM) s tím, že o takto závažném kroku by neměli zastupitelé rozhodovat na posledním zasedání před volbami.
    Městské části se k úplnému zákazu heren stavěly spíš negativně. "Úplný zákaz hazardu by vedl ke vzniku černých heren jako v jiných městech. Myslím si, že je lepší mít herny pod kontrolou. Žádné problémy s nimi nemáme," řekl ČTK starosta centrálního městského obvodu Jan Tvrdík (ODS).
    Ve městě se zřejmě nebude konat ani referendum o zákazu hazardu. Iniciátoři petice totiž nezískali dostatečný počet podpisů pro jeho vyhlášení. Na magistrát sice ve dvou vlnách dodali víc než 10.000 podpisů, úředníci jich ale přes 3000 vyškrtli. K tomu, aby zastupitelé referendum vyhlásili, je třeba 7500 podpisů.
    Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších podle něho bylo to, že uvedení lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli věku 18 let, nebo údaje byly nečitelné či neúplné. Na posledních dodaných podpisových listinách podle něj byly uvedeny fiktivní osoby. Odpůrci hazardu chtějí podle jednoho z iniciátorů Martina Hausenblase (PRO!Ústí) vyškrtané podpisy sami překontrolovat. "Počítáme s tím, že tento týden pošleme iniciátorům kopie archů," řekl tajemník radnice Jiří Javorčák.
    Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolený na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu 50 až 70 milionů korun ročně.
    Vyhlášku zakazující ve městě hazard by v nejbližší době měli projednávat také zastupitelé v Chomutově. I tam však aktivisté trvají na vyhlášení referenda a obrátili se na soud. Jeho termín už byl schválen v Lovosicích, kde by se plebiscit o hazardu měl uskutečnit 20. září. Iniciátoři s tímto datem však nesouhlasí a rozporují ho u krajského soudu. Uspěli už v případě Štětí na Litoměřicku, kdy soud zrušil původní termín 5. září a přesunul referendum na dobu konání komunálních voleb.
    O referendum usilují i aktivisté v Teplicích. Jeho případné vyhlášení se minulý týden na program mimořádného zastupitelstva nedostalo.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký