Díla malíře Ernsta Neuschula v Muzeu města Ústí nad Labem - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Díla malíře Ernsta Neuschula v Muzeu města Ústí nad Labem

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | Ernst Neuschul se narodil v Ústí nad Labem 17. května 1895. Po studiích na zdejším gymnáziu studoval malířství v letech 1913-1919 v Praze, ve Vídni a v Krakově. V Praze měl také v roce 1919...

 

svoji první autorskou výstavu.

Od roku 1920 Ernst Neuschul tvořil v prostředí německé avantgardy v Berlíně, kde se věnoval kromě malby také fotografii, filmu a tanci. V letech 1922 až 1926 se svou první ženou realizoval ojedinělou perfomanci, když jako javánský taneční pár absolvovali několik úspěšných turné po Evropě, Spojených státech amerických a Kanadě. Poté co byla většina obrazů Ernsta Neuschula z jeho poslední berlínské výstavy v roce 1933 veřejně spálena nacisty, vrátil se Ernst Neuschul zpět domů.

V letech 1935 až 1936 pobýval Ernst Neuschul na oficiální pozvání v Sovětském svazu. Po osobních zkušenostech se stalinským režimem odmítl nabídku zůstat v SSSR a vrátil se do Československa. Své dílo dal do služeb Německé sociálnědemokratické dělnické strany v Československu, když pro ni navrhnul a vytvořil řadu propagačních materiálů. I v motivech jeho obrazů se objevují díla věnovaná například oslavě demokratických sil v občanské válce ve Španělsku. Sám se nakonec stal terčem nacistické nenávisti, když neznámí pachatelé vandalsky poničili jeho obrazy na výstavě v Ústí nad Labem v roce 1937. Svoji vlast opustil Ernst Neuschul v březnu 1939. Zachránil sebe a své nejbližší, ale jeho rodiče a další příbuzní se stali během čtyřicátých let oběťmi nacistického vraždění.

Od roku 1939 až do své smrti 11. září 1968 žil Neuschul ve Velké Británii. Ani v letech válečných nepřestal být aktivní v sudetoněmeckém antifašistickém hnutí vedeném Wenzlem Jakschem a těžce nesl jeho rozpory s Edvardem Benešem. Do poslední chvíle doufal, že se po válce vrátí zpět domů, ale zprávy o poválečném odsunu Němců ho nakonec donutily změnit definitivně svůj život. Do své vlasti se již nikdy nevrátil.

Původní umělecký styl Ernsta Neuschula byl zcela ovlivněn středoevropskou modernou první čtvrtiny dvacátého století. Od akademismu a expresionismu se Ernst Neuschul záhy dostal k nové věcnosti, k realistickému uměleckému stylu s výrazným sociálním akcentem. Tento styl dokonale ilustruje i obraz „Mrzák“ (na fotografii). V dokonalé zkratce zachycuje bezútěšnost a osamocenost člověka žijícího v bídě. Barevná škála obrazu je v kontrastu s deprimujícím námětem a je tak podnětem nejen k soucitu, ale především k vzájemné lidské solidaritě.

Ernst Neuschul patří bezesporu k nejvýznamnějším ústeckým umělcům 20. století. Muzeum města Ústí nad Labem spravuje v umělecké sbírce největší kolekci děl Ernsta Neuschula, která se nachází ve veřejných sbírkách. Představena byla naposledy v úplnosti na výstavách v Brně a v bavorském Regensburgu v letech 2001-2002. Jednotlivá díla Ernsta Neuschula jsou prezentována na velkých výstavách, naposledy v loňském roce v Liberci a v Berlíně, letos na výstavě Berlin-Wien ve Vídni.

Zdroj: Václav Houfek

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 » Kraje  » Ústecký