V Tuhani má dvaadvacet rodin vlastní strom - Středočeský - Český Metropol

Středočeský

V Tuhani má dvaadvacet rodin vlastní strom

zdroj: Ota Schnepp

Tuhaň | Středočeská obec Tuhaň se od soboty 24. října pyšní novou zelení. Její výsadba proběhla hned dvakrát, dopoledne u fotbalového a odpoledne u dětského hřiště, na kterém si hrají děti z místní mateřinky. U...

 

každého z dvaadvaceti stromů je navíc v zemi v kovové kapse usazen vysoký dřevěný hranol, na jehož vrcholu je gravírovaná tabulka s názvem stromu v českém jazyce, jménem rodiny či dítěte a datem výsadby. Akci s názvem „Zasaď si svůj strom“ podpořila Nadace ČEZ finanční částkou ve výši 100 000 korun.
 
„Na pozemku u fotbalového hřiště vysazujeme 15 nových dubů zimních, další stromy pak u dětského hřiště přímo v obci, přičemž jsme využili možnost zažádat si o grant u Nadace ČEZ. Jakmile vzrostou a zkošatí, budou nás chránit od řeky a zároveň zakryjí i pohled na chemičku ležící na druhém břehu Labe. Akci jsme nazvali „Zasaď si svůj strom“ proto, že jsme do výsadby chtěli zapojit celé rodiny a hlavně děti, aby získaly pozitivní vztah k přírodě. Zvláště u dětského hřiště přímo v obci, kam si chodí hrát, budou mít stále své stromy na očích, “ uvedla během sázení dubů zimních u fotbalového hřiště starostky Marcela Čechová. U dětského hřiště pak podle ní nově porostou javor babyka, javor mléč, katalpa trubačovitá, liliovník tulipánokvětý, jinan dvoulaločný a dva kaštanovníky jedlé.
 
„Děláme to pro nás, pro naše děti, obec i radost příštím generacím. Tedy pro radost našich prapravnoučat, neboť stromy vydrží na světě déle než my a sem k Labi patří. Také chceme pochopitelně něco udělat pro přírodu samotnou,“ odpověděli na jednoduchou otázku „Proč jste tady?“ manželé Anna a Erik Borovičkovi. S malým rýčem měl chvílemi snahu se ohánět u jiného dubu nejmladší účastník dopolední výsadby tříletý Ondrášek. Jednou prý bude fotbalistou, a když bude hrát na domácím hřišti, tak stále uvidí svůj strom. Samozřejmě, že devadesátiprocentní podíl na výsadbě měli jeho rodiče Květa a Roman Kormošovi, na tabulce je ovšem doslova a na věky uvedeno: „Ondra Kormoš vysadil tento dub zimní L. P. 2015, 24. října.“ 
 
Pomoc přírodě, za každý vykácený strom je třeba vysadit nový, chceme mít u nás v obci hezké prostředí či chceme, aby po nás zůstalo; to byla nejčastější slova obyvatel Tuhaně. Samozřejmě, že ještě pár let potrvá, než budou moci usednout nebo si hrát v příjemném stínu vzrostlé zeleně. 
 
„Jsme rádi, že o grantové řízení Oranžové stromy je mezi městy a obcemi už od roku 2011, kdy bylo vyhlášeno poprvé, trvalý zájem. Hlavně pak mezi jejich obyvateli, kteří se na výsadbě osobně i podílejí a následně se o stromy a keře coby patroni starají. Podporujeme jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve existovala, ale postupem času zpustla či zcela vymizela, ať již kvůli člověku nebo nepříznivým přírodním vlivům,“ poznamenala Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Zdroj: Ota Schnepp

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský