Na očištění Brd od staré munice pracuje více vojáků - Středočeský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Středočeský

Na očištění Brd od staré munice pracuje více vojáků

zdroj: archiv Metropolu

Brdy | Počet pyrotechniků pracujících na očištění vojenského prostoru Brdy od staré munice se zvýšil z 51 na 93. Armádu k tomu donutila rozloha ploch i jejich velká členitost. Vyčistit se již podařilo 2000 hektarů a...

 

nalezeno bylo asi 6400 kusů munice nebo jejich částí. ČTK to řekla tisková mluvčí 15. ženijního pluku Miroslava Štenclová.
    Armáda chce do roku 2016 převést vojenský újezd Brdy do civilní správy. Patřičný zákon musí ještě schválit Parlament. Než vojáci z Brd odejdou, musí je zbavit nevybuchlé munice.
    Od roku 2012 bylo dosud "asanováno" 2000 hektarů z celkové plochy 12.700 hektarů. Armáda předpokládá, že se jí podaří zbytek vyčistit do konce roku 2017. Podle Štenclové je totiž velký rozdíl mezi jednotlivými částmi újezdu. Zatímco v místech takzvaných dopadových ploch je nutná důsledná prohlídka i za pomoci detekčních zařízení, další oblasti, kde je předpoklad výskytu použité munice menší, vojáci prochází v rojnicích a sbírají střelivo pouze na povrchu.
    Postup prací podle Štenclové zpomaluje neprostupnost a členitost terénu. Loni na podzim armáda uvedla, že kvůli tomu plánuje zintenzivnění prací a že se do nich zapojí více lidí. Po reorganizaci 5. ženijní brigády na 15. ženijní pluk se nyní na odstraňování staré munice podílí 93 lidí.
    Vojáci v Brdech většinou nacházejí hlavně zbytky poválečné munice. "Nálezy 'ostré' munice tvořily jen zlomek," poznamenala Štenclová. Většinou totiž jde o kusy vybuchlé střely nebo o cvičnou munici, která není nebezpečná. Střelivo, které je nutné zlikvidovat, pyrotechnici odvezou na speciální místo. "Likvidaci munice, která není schopná převozu, provádí pyrotechnici vojenské policie na místě (nálezu)," uvedla mluvčí.
    Nejstarším nálezem byl granátošrapnel vzor 15 z první světové války, největším patnácticentimetrová raketová německá střela Nebelwerfer z druhé světové války. "Nejzajímavějším nálezem byla patrně stošedesátimilimetrová ruská dělostřelecká mina z období Varšavské smlouvy," dodala Štenclová.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský