Středočeský kraj proplatí zdravotnické poplatky za 43 milionů - Středočeský - Český Metropol

Středočeský

Středočeský kraj proplatí zdravotnické poplatky za 43 milionů

zdroj: archiv Metropolu

Středočeský kraj | Středočeský kraj proplatí za rok 2013 občanům, kteří o to požádali, poplatky za návštěvu lékaře a pobyt v nemocnici ve výši 43 milionů korun. O částce a zahájení vyplácení za poslední loňské...

 

čtvrtletí dnes rozhodli středočeští krajští radní, sdělila ČTK mluvčí kraje Nicole Mertinová. Za období od ledna do září už kraj pacientům proplatil 19 milionů korun. Střední Čechy jsou posledním krajem, který ještě úhradu těchto poplatků úplně nezrušil.
    Radní dnes schválili proplacení poplatků za loňský říjen až prosinec. Souhlasili s 17.600 žádostmi, za něž kraj zaplatí 24 milionů korun. "Úhradu zdravotnických poplatků neberu jen jako automatické plnění předvolebního slibu, ale především jako pomoc lidem, pro které tyto poplatky znamenají významný zásah do rodinného rozpočtu," uvedl dnes středočeský hejtman Josef Řihák. Opoziční ODS hrazení poplatků kritizuje.
    Letos v lednu změnil Krajský úřad Středočeského kraje podmínky pro proplácení regulačních poplatků. Požadovanou částku žadatelům zaplatí pouze za uplynulé čtvrtletí, proplacení staršího poplatku už není možné. Nový systém má zrychlit schvalování žádostí. "Důvodem této změny bylo dosavadní předkládání žádostí o proplacení poplatků zpětně, kdy lidé mohli zasílat své žádosti o úhradu poplatků z doby až k 1. srpnu 2010," uvedl Řihák.
    Středočeský kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později ale přešel na někdejší plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen. Kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů korun a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů korun. Nyní hejtmanství vynakládá za poplatky výrazně méně.
    Kraj proplácí stokorunový poplatek za den pobytu strávený na lůžku ve všech zdravotnických zařízeních na jeho území a třicetikorunový poplatek za návštěvu u lékaře. Od 1. ledna je poplatek za den na lůžku zrušený, ale poplatky se proplácejí zpětně, proto o jeho proplacení mohli lidé ještě na začátku letošního roku žádat. Podmínkou pro žadatele je také trvalé bydliště v kraji.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Kraje  » Středočeský