Policie navrhla obžalovat Svobodu, Hudečka a spol. kvůli opencard - Praha - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Praha

Policie navrhla obžalovat Svobodu, Hudečka a spol. kvůli opencard

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty opencard. Případ teď má na stole Městské státní zastupitelství v Praze, které rozhodne, zda podá obžalobu k soudu. Vyplývá to z...

 

dnešního vyjádření mluvčí státního zastupitelství Štěpánky Zenklové pro ČTK. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) čelí s dalšími radními obvinění z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají.
    Městské státní zastupitelství podle Zenklové v pátek obdrželo od policie návrh na podání obžaloby na všechny obviněné v souladu s usnesením o zahájení trestního stíhání. "Státní zástupkyně nyní bude zpracovávat obsáhlý spisový materiál, ale meritorní rozhodnutí ve věci bude vydáno až poté, co bude vykonán dohled nadřízeným státním zastupitelstvím," doplnila Zenklová.
    Deset bývalých a současných radních pražského magistrátu za ODS a TOP 09 čelí podezření z porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní se brání tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.
    "Naprosto nechápu, proč nejsou stíháni skuteční viníci a proč policie neřeší, kam opravdu městské peníze odtekly. Místo toho se zabývá námi, kteří problémy Pavla Béma a jeho ODS řešíme. Naprosto odmítám, že bychom jakkoli jednali proti zákonu či zájmu Pražanů," sdělil ČTK primátor Hudeček. Dodal, že k poslednímu kroku policie nemá on ani právník žádné informace, proto se nemůže blíže vyjádřit.
    Podle bývalého primátora Svobody jde od samého začátku o smyšlenou kauzu, v níž se kriminalizují lidé, kteří chtěli projekt "zpackané" opencard vyřešit a napravit nevýhodné smlouvy mezi městem a společností Haguess. "Věřím, že soud bude mít více zdravého rozumu než policie a paní státní zástupkyně. Na soudní proces se upřímně těším," uvedl Svoboda, který je nyní poslancem. Sněmovna jej vydala k trestnímu stíhání 5. února.
    Hudeček a obvinění radní za TOP 09 už loni na podzim oznámili, že zůstanou ve funkcích i v případě, že budou v kauze opencard postaveni před soud. Kauzou se také od dubna ve Sněmovně zabývá vyšetřovací komise, která má rozhodnout, zda policie a státní zástupci v této kauze pracují správně a zda jsou schopni vyhodnotit důkazy.
    Karta opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,25 miliardy korun.
    V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Městský soud v Praze jim letos v únoru uložil podmíněné tresty ve výši od jednoho do tří let za zvýhodnění Haguess v projektu. Soud ale zároveň zdůraznil, že úředníci rozhodně nebyli hlavními aktéry či hybateli událostí. Prý byli odpovědní za průběh veřejné zakázky v době, kdy metropoli řídil primátor Bém, který v kauze vypovídal pouze jako svědek.
    V souvislosti s kauzou opencard je nad městským státním zastupitelstvím vykonáván od března dohled, který dělá pražské vrchní státní zastupitelství. Nařídilo to Nejvyšší státní zastupitelství poté, co ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) kritizovala práci městského zastupitelství a žádala šéfa Nejvyššího státního zastupitelství Pavla Zemana o prověrku jeho činnosti.

 

V kauze opencard jsou stíháni pražští politici i úředníci

 

Výběr událostí kolem karty opencard (policie dnes v kauze navrhla obžalovat pražské radní):
    Říjen 2005 - Rada hlavního města schválila informační strategii, jejíž součástí byl projekt čipových karet umožňujících placení za MHD, v knihovnách, parkování atd.
    12. dubna 2007 - Magistrát začal vydávat karty opencard, které sloužily hlavně jako tramvajenka. Později vyšlo najevo, že projekt stál do roku 2012 více než miliardu korun.
    24. listopadu 2009 - Z auditu vyplynulo, že náklady na opencard neodpovídají stavu, příjmy jsou nulové. Odpovědnost nese vedení města i odbor informatiky. Primátor Pavel Bém (ODS) zadal další audit.
    4. prosince 2009 - Podle auditu jsou poplatky za karty příjmem firmy Haguess, která vydávání a provoz opencard zajišťuje.
    21. prosince 2009 - Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá) podala kvůli opencard trestní oznámení.
    22. prosince 2009 - Druhý audit potvrdil výhrady předchozích kontrol; hlavním rizikem je velká závislost na Haguess. Vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus rezignoval.
    26. ledna 2010 - Magistrát zveřejnil, že tři posudky na projekt se v závěrech liší (náklady či hodnocení zakázek).
    12. února 2010 - Magistrát podepsal s firmou Haguess dodatek smlouvy. Společnost zajistí dalších 260.000 karet. Haguess souhlasila se snížením dluhu, který vůči městu uplatňuje, o 50 milionů korun.
    17. února 2010 - Haguess změnila formu akcií a zveřejnila vlastníky; většinovým je Jaroslav Turek.
    26. února 2010 - Policie začala prověřovat projekt opencard.
    1. února 2011 - Praha převzala správu opencard.
    2. února 2011 - V kauze padlo první obvinění.
    22. února 2011 - Praha rozhodla, že od Haguess odkoupí 300.000 nových licencí pro opencard.
    2. srpna 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v kauze rozhodnutí o odložení věci. Jde o tu část případu, v níž policie zjišťovala, zda při zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb k projektu nebyl porušen zákon. V lednu 2012 policisté část kauzy opět odložili.
    24. srpna 2011 - Policie obvinila čtyři lidi z magistrátu - členy hodnotící komise, která vybrala firmu Haguess. Bývalý šéf odboru informatiky Ivan Seyček byl obviněn již dříve.
    7. června 2012 - Policie rozšířila obvinění dvěma z pěti stíhaných úředníků magistrátu. Detektivové také vyčíslili škodu, kterou měli obvinění magistrátu způsobit, na 73 milionů korun.
    29. června 2012 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokuty kvůli opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600.000 korun, dopravní podnik 500.000 korun.
    22. října 2012 - Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo pět úředníků z magistrátu. Státní zástupkyně muže viní z toho, že uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy.
    16. listopadu 2012 - Policie si vyžádala dokumenty k zakázce, kterou v dubnu 2012 získala Haguess. Magistrát ji vybral v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění, kdy oslovil pouze Haguess.
    26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radních kvůli opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká dubnové zakázky pro Haguess.
    8. dubna 2013 - Obvinění v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) podali k Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají kauzu na starosti.
    25. července 2013 - Obvinění pražští radní za TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka společně podali ústavní stížnost, v níž žádají zrušení trestního stíhání.
    23. září 2013 - Před Městským soudem v Praze začalo hlavní líčení s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu.
    14. prosince 2013 - Podle deníku Právo státní zástupce z Prahy 5 obžaloval dva někdejší funkcionáře pražského dopravního podniku kvůli zakázce na IT související s kartou opencard.
    5. února 2014 - Ústavní soud nevyhověl stížnostem, které podali současní i bývalí pražští radní proti zahájení stíhání.
    - Poslanecká sněmovna vydala bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k trestnímu stíhání.
    24. února 2014 - Městský soud v Praze uložil pětici bývalých úředníků podmíněné tresty od jednoho roku do tří let za zvýhodnění firmy Haguess v projektu opencard. Podle nepravomocného rozsudku úředníci uzavřeli nevýhodné smlouvy.
    5. března 2014 - Detektivové téměř po roce dokončili vyšetřování kauzy opencard a sdělili to obviněnému primátorovi Hudečkovi.
    19. března 2014 - Zapsáním do obchodního rejstříku vznikla pražská městská společnost Operátor, která bude spravovat projekt opencard.
    20. března 2014 - Sněmovna zřídila komisi, která má prověřit vyšetřování případu opencard.
    24. dubna 2014 - Policie navrhla obžalovat pražské radní. Městské státní zastupitelství rozhodne, zda podá obžalobu k soudu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Praha