Bank skončil v superkombinaci sedmý, po sjezdu byl druhý - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

Bank skončil v superkombinaci sedmý, po sjezdu byl druhý

zdroj: tyden.cz

Krasnaja Poljana | Sjezdař Ondřej Bank na olympijských hrách v Soči sahal v superkombinaci po medaili, ale životní úspěch mu nakonec unikl. Po skvělém druhém místě ve sjezdu si nepovedenou jízdou ve...

slalomu pohoršil a skončil sedmý. Vítězem se stal Švýcar Sandro Viletta před Chorvatem Ivicou Kosteličem. Druhou medaili získal v Soči Ital Christof Innerhofer, po stříbru ze sjezdu má kombinační bronz.
    Bank zvládl skvěle sjezd. Využil nízkého čísla čtyři a prohrál jen o 14 setin s Norem Kjetilem Jansrudem. Na třetí místo Bank odsunul olympijského vítěze ve sjezdu Rakušana Matthiase Mayera.
    Slalom se mu ale tento týden nejezdil dobře a do náročné trati, kterou postavil Kosteličův otec, se nedokázal poskládat.
    "Nic," hlesl v cíli Bank. Mísily se v něm různé pocity, naštvání i smutek. "Sedmé místo pěkné, ale...Nevím, jakou větší šanci jsem si měl vytvořit," prohlásil. Sedmým místem zopakoval výsledek z Vancouveru. Jeho olympijským maximem je šesté místo z kombinace v Turíně 2006.
    "Je to lyžování, věděl jsem, že to nebude snadné," uvedl. Nechtěl jet slalom na jistotu, jen mu to nešlo. "Nešetřil jsem to, nebál jsem se o medaili, která tedy visela brutálně ve vzduchu. Ale ten slalom byl tak těžký, že se mi to nepovedlo," řekl.
    Slalom ve dvanáctistupňovém teple rozjel opatrně. Náskok 1,52 na Vilettu ztratil už na prvním mezičasu. Neudělal žádnou výraznou chybu, ale nezrychlil a v cíli jen naštvaně hodil hůlkou. A trefil nešťastně Morgan Beckovou, manželku Američana Bodeho Millera. "A hned mě ten vztek pustil. Hned jsem se jí omlouval, to byla strašná situace," řekl Bank.
    Medaile na velké akci mu stále zůstává zapovězena. Jednou byl třetí v kombinaci na Světovém poháru v roce 2007 v Beaver Creeku, kde se příští rok pojede mistrovství světa. "Tak si asi musím počkat tam, aby se kruh uzavřel," prohlásil Bank.
    Nepovedlo se mu překonat nejlepší české olympijské umístění mužů v alpském lyžování. Tím je čtvrté místo Bohumíra Zemana z kombinace v Lake Placid 1980. Jediné dvě sjezdařské medaile, obě bronzové, vybojovaly ženy. Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010 a Olga Charvátová-Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984.
    Viletta se ke zlatu odrazil čtrnáctým místem ve sjezdu, ve slalomu zajel druhý čas. "Nejsem schopen popsat, co se mi teď honí hlavou. Vlastně to ani sám nedokážu pochopit. Nebyl jsem si jistý, jestli dokážu dosáhnout něčeho opravdu velkého, a teď se to povedlo," uvedl překvapivý vítěz, jenž si jedinou výhru ve Světovém poháru připsal loni v superobřím slalomu.
    Na olympijských tratích v Roza Chutor se super-G pojede v neděli, ale Viletta bude závod sledovat maximálně v televizi. "Jedu domů," řekl. "Sezona nebyla moc dobrá, takže v super-G startovat nebudu. Teď už ale samozřejmě dobrá je," dodal s úsměvem.
    Kostelič byl po sjezdu sedmý a mezi slalomovými tyčemi si polepšil na druhé místo. Stříbro v olympijské kombinaci získal potřetí v řadě.
    Nedařilo se favorizovaným Američanům, kteří ztratili už ve sjezdu a ve slalomu na špičku nezaútočili podle svých představ. Vítěz kombinace z Vancouveru Bode Miller skončil šestý a Ted Ligety, šampion z Turína 2006, byl až dvanáctý.
    Martin Vráblík skončil díky pátému nejlepšímu slalomu na 16. místě, Kryštof Krýzl obsadil 19. příčku.
    Životní výsledek zajel slovenský lyžař Adam Žampa. Po sjezdu byl 27., ale využil dobré trati ve slalomu a nejrychlejším časem se posunul až na páté místo.