Na ZOH v Soči panují letní teploty, závodníkům ztěžují podmínky - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Na ZOH v Soči panují letní teploty, závodníkům ztěžují podmínky

zdroj: facebook.com

Soči | Už se konala spousta olympijských her, na kterých nebyl problém projít pár bloků od sportovišť a najít desítky místních obyvatel opalujících se na pláži či nořících se do moře. Ovšem obvykle se podobné...

 

scény odehrávají při letních olympiádách, napsal list Washington Post.
    V pondělí se nicméně tahle sluncem zalitá idyla odehrávala na břehu Černého moře, co by kamenem dohodil od zářících arén zimních olympijských her v Soči, kde pořadatelé začínají mít problémy s udržováním ledu, aby netál. A bylo to také jen zhruba 65 kilometrů od horských areálů, kde teplé počasí přinutilo pořadatele lyžařských disciplín zrušit některé tréninky a jiné přesunout ze dne na večer.
    Už po čtyřech dnech soutěží mají ZOH 2014 v Soči našlápnuto k titulu nejteplejší zimní olympiády v dějinách, což ostatně není žádné překvapení. I když většina Ruska je proslule chladná - v Moskvě byl v pondělí jeden stupeň pod nulou - Soči na jihozápadním okraji země se těší ze subtropického klimatu a průměrné únorové teploty tu jsou kolem deseti stupňů Celsia.
    V pondělí byly teploty na pobřeží kolem 16 stupňů Celsia. Dnes se podle meteorologů přechodně ochladí na zhruba deset stupňů, ale od čtvrtka teploty opět vystoupají k 16 stupňům.
    Teplé počasí už má značné dopady na soutěže. Několik biatlonistů v mužském stíhacím závodu na 12,5 kilometru na měkké trati upadlo. Kanaďan Jean-Philippe le Guellec, jenž v době pádu vedl, si zlomil lyži. Zatímco čekal na novou, vypadl z boje o medaile a nakonec dojel až na 26. místě.
    Trénink na sjezd žen, který se měl konat dnes ráno, byl zrušen. Ve skokanském středisku RusSki Gorki rozměklý sníh na doskoku přinutil organizátory v pondělí zrušit tréninky skokanů i sdruženářů.
    "To není jenom rozbředlé, je to jako kaše a hodně těžko se na tom lyžuje," postěžoval si novinářům americký sdruženář Bill Demong. "Trať byla trochu moc teplá," prohlásil v parku pro extrémní sporty v Roza Chutor australský jezdec v boulích Dale Begg-Smith. V sáňkařském areálu Sanki si zase Lukáš Brož posteskl: "Počasí je špatné. Mělo by být chladněji, protože na tohle počasí nemáme správné čepele."
    Není nic neobvyklého, že pořadatelská země musí vyrábět sníh, když matka příroda nespolupracuje. Ve Vancouveru v roce 2010 například organizátoři museli letecky dopravovat sníh do některých částí lyžařských areálů. V Soči si za poslední roky uložili 710.000 krychlových metrů sněhu v tepelně izolovaných silech. A k dispozici mají i stovky sněžných děl, která mohou vyrobit a rozprášit sníh tam, kde je ho potřeba.
    "Počasí se nedá předvídat," řekl Mikko Martikainen, finský "sněhový specialista", který spolupracuje s organizačním výborem her v Soči a sleduje a "ladí" sněhové podmínky. "Je to nepřítel, kterého musíte brát jako přítele."
    Ovšem i ve vnitřních sportovištích se udržování ledu tak, aby nezačal měknout a tát, ukazuje být problematické. V rychlobruslařské aréně Iceberg Skating Palace se v pondělí při závodech na krátké dráze na některých místech ledu tvořily louže vody. V jednu chvíli zaměstnanec arény dokonce použil hasicí přístroj k likvidaci obzvlášť rozbředlého kousku.
    Pondělní počasí si tak nejvíc užívali ti, kdo ještě nezávodili, anebo ti, kdo už mají závody za sebou. Byl to den, kdy se teplé zimní bundy nosily přes rameno a dlouhé rukávy rolovaly k loktům, zatímco všude zavládla lenošivá atmosféra tropů.
    "Nejradši bych si dal koktejl margarita, čipsy a salsu," svěřil se Američan Todd Lodwick, který závodí v severské kombinaci. "Ale to bude muset počkat až po závodě."

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » ZOH Soči 2014  

 » Sport