Biatlonista Moravec získal stříbrnou medailli ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Biatlonista Moravec získal stříbrnou medailli ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru

zdroj: live-biathlon.de

Soči | Ondřej Moravec vybojoval na olympijských hrách stříbro ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru a získal pro český biatlon po sobotním bronzu Jaroslava Soukupa ve sprintu druhou medaili v Soči. Devětadvacetiletý...

 

reprezentant předvedl vynikající taktický výkon, dokázal se posunout z osmého místa po sprintu a nestačil jen na vítězného Martina Fourcadea z Francie. Třetí skončil jeho krajan Jean Guillaume Beatrix, Soukup po čtyřech chybách při střelbě vestoje obsadil dvacáté místo.
    Moravec slaví první velkou medaili z individuálního závodu v kariéře, dosud vybojoval pouze bronz ve smíšené štafetě na loňském světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě. Na Vysočině tehdy útočil na cenný kov i v individuálních disciplínách, ale dvakrát skončil čtvrtý.
    "Doba bramborová skončila," radoval se Moravec. "Loni jsem byl docela ne naštvaný, ale hodně mě to mrzelo. Zato tohle je něco, na co jsem čekal docela dlouho, o čem jsem snil. Olympiáda je vrchol, tohle dokázat, já ani nevím, co mám pořádně říct," hledal slova.
    Češi získali ve třetím dni biatlonových závodů druhou medaili. Do her v Soči přitom na cenný kov čekali, předchozím maximem bylo čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana před šestnácti lety.
    Na stupně vítězů pomohl Moravcovi taktický výkon. Na trať vyběhl z osmého místa se ztrátou patnácti sekund na vítěze sprintu Nora Oleho Einara Björndalena. Ještě do první střelby ale stáhl manko na polovinu a na střelnici přijel na konci osmičlenné vedoucí skupiny, která se rychle oddělila od zbytku pole.
    Při střelbě vleže vsadil Moravec na jistotu a střílel pomaleji, ale bezchybně. Bronzový medailista ze sprintu Soukup také na prvních dvou položkách vleže nezaváhal, pálil však rychleji než Moravec a v polovině závodu se průběžně posunul na stupně vítězů. Naději na další cenný kov ale pohřbil dvěma chybami při třetí střelecké položce.
    "Byly to moje chyby a musím si příště na to dát pozor. Udělat to jinak, abych se trefil. Postavit se k tomu jinak," řekl Soukup. V první polovině závodu stíhal běžet s nejlepšími i proto, že mu skvěle jely lyže. "Byla to ale hrana. Stíhal jsem v pohodě, ale cítil jsem, že něco přijde, že nebudu moct. A ty poslední dvě kola se nejely hezky," uznal.
    Naopak Moravec potvrdil, že je střelba vestoje jeho parádní disciplínou. Po třetí položce se posunul na třetí místo a při rozhodující čtvrté střelbě měl lepší mušku a pevnější nervy než soupeři. Stadion opustil jako druhý za lídrem Světového poháru Fourcadem a náskok sedmnácti sekund mu už s přehledem stačil.
    "Po těch ležákách jsem si říkal, že to musím dát," poukázal na svoji slabší střelbu vleže. Na další střelbu se maximálně soustředil a je jediným závodníkem, který má po dvou startech na střeleckém kontě nulu. "Kdybych minul, byl by konec. A když jsem vyjel po čtvrté střelbě, tak jsem věděl, že už to udržím," uvedl Moravec.
    Michal Šlesingr, který ve sprintu obsadil 31. místo, se rozhodl šetřit síly a do stíhacího závodu nenastoupil.
    Legendární Björndalen dojel čtvrtý a těsně mu unikla třináctá olympijská medaile. Tou by o jeden cenný kov překonal krajana Björna Dählieho, bývalého běžce na lyžích, s nímž se se dělí o pozici nejúspěšnějšího zimního olympionika historie.

 

Moravec: Kluk z vozíku, co měl doživotní zákaz sportování

 

Je sice stříbrným olympijským medailistou, ale přitom má doživotní zákaz sportování. Když bylo biatlonistovi Ondřeji Moravcovi deset, lékaři mu diagnostikovali Perthesovu nemoc, rozpad kyčelního kloubu. Strávil rok v léčebně, polovinu z toho nemohl chodit a jezdil na vozíku. Naštěstí na něj v nemocnici zapomněli, když ho pustili na měsíc domů.
    Stal se v podstatě zázrak. Kyčelní kloub neregeneroval, Moravcovi hrozila jeho výměna - endoprotéza. "Nezjišťoval jsem, jestli a jak se s tím dá vrcholové sportovat," vzpomínal dnes Moravec. Po dlouhém pobytu v nemocnici ho pustili domů, měl přijít na kontrolu. Po dvou měsících jeho matce, zdravotní sestře, přišlo divné, že se nikdo neozývá. "Zapomněli na mě, prý jsem se jim ztratil v papírech," řekl Moravec.
    Musel okamžitě zpátky do nemocnice, následovala vyšetření. Jenže zničehonic se kloub začal lepšit. Chodil doma o berlích, nohu nesměl zatěžovat, jen dělat pět hodin denně speciální cviky, sáhl i k alternativní léčbě. Když ho pouštěli domů, slyšel zdrcující zprávu lékaře - budeš moci rekreačně jezdit na kole a plavat. "To pro mě to byl docela šok," vzpomínal Moravec.
    Jako žáček totiž lyžoval, sportovat ho bavilo. Byl vytáhlý, na všechno šikovný. "Takže když jsem se vrátil a zjistil, že mi to nic nedělá, začal jsem pomalu sportovat," podotkl Moravec. Rodičům se to nelíbilo, dostával zákazy zejména od maminky. "Ale když viděla, že do toho lyžařského kroužku furt chodím a nic se neděje, ustoupila," prohlásil.
    Vše se v dobré obrátilo. Moravec byl na sebe přísný, cvičil, posiloval, regeneroval. Jezdil pravidelně na kontroly až do osmnácti let. Doktorům ale musel lhát. "Ptali se mě, jestli chodím do posilovny a tak," smál se Moravec. Lékaři poznali, že jeho tělo se do takového vysportovaného stavu jen těžko mohlo dostat samo. "Ale nikdy jsem jim to neřekl. Tajil jsem to. Asi to pak zjistili později, ale normálně na férovku jsem jim to neřekl," uznal biatlonista.
    Pak ho propustili a dostal modrou knížku. "Od té doby jsem prakticky neměl problémy, hojilo se mi to rychle. Jsem rád, že to tak dopadlo a nemám žádné zdravotní problémy," radoval se. Měl štěstí, že se ztratil lékařům v papírech. "Jinak bych tu nebyl," dodal po životním úspěchu.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » ZOH Soči 2014  

 » Sport