Boulařka Sudová skončila na hrách v Soči devátá - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

Boulařka Sudová skončila na hrách v Soči devátá

zdroj: cas.sk

Soči | Akrobatická lyžařka Nikola Sudová na olympijských hrách v Soči vytouženou medaili nezískala. Česká reprezentantka dnes nepostoupila do superfinále jízdy v boulích a obsadila celkově deváté místo. Závod...

ovládly kanadské sestry - zlato získala Justine Dufourová-Lapointeová, stříbro vybojovala mladší Chloé. S bronzem se musela po chybě po prvním skoku spokojit obhájkyně prvenství z Vancouveru Hannah Kearneyová z USA.
    Otec úspěšných sester Yves po finále nedokázal zadržet slzy. "Je to sen. Dlouho jsme o tomhle snili. Nic nemůže být lepšího," řekl. Plakala i nejstarší sestra Maxime, která v olympijské soutěži skončila dvanáctá. "To nejsou slzy zklamání, to jsou slzy štěstí," poznamenala.
    Při květinovém ceremoniálu novopečená olympijská šampionka Justine chytila svou sestru za ruku. "Držet Chloé znamenalo, že jsem nebyla sama. Byla jsem v šoku, pak jsem uviděla Chloé a uklidnila se. Věděla jsem, že když ji budu držet, budu si víc připadat jako doma," svěřila se.
    Kearneyová, která měla šanci jako první v historii obhájit olympijské zlato v akrobatickém lyžování, byla z bronzu zklamaná. "Ta jízda byla spíš bitva než nějaký výkon. Měla jsem pocit, jako bych jim to prostě darovala," litovala.
    Sudová startovala na svých čtvrtých a nejspíše také posledních hrách pod pěti kruhy. Jejím nejlepším výsledkem zůstane šesté místo z Turína 2006. "Špatný, ta druhá finálová jízda se nepovedla. Chtěla jsem závodit, jela jsem buď, a nebo a nevyšlo to," řekla Sudová.
    V Soči nejdříve nepostoupila z první kvalifikace přímo do finále, ale dnes opravu zvládla bez problémů a mezi dvacet finalistek jistě prošla.
    Svoji nejlepší jízdu předvedla ve večerním prvním finále. Skoky měla vysoké a razantní, jela rychle a dostala 21,82 bodu. Z dvaceti finalistek měla nejvyšší známku a z prvního místa prošla mezi dvanáctku do druhé finálové jízdy. V ní ale její naděje na stupně vítězů pohasly.
    Svěřenkyně kouče Radka Herota startovala jako poslední. Měla o něco pomalejší čas, horní skok - helikoptéra s roznožkou - byl o něco horší a 20,97 bodu stačilo na deváté místo. Superfinále bylo vyhrazeno jen pro šest lyžařek a na postup bylo potřeba 21,16 bodu.
    "Chtělo to zrychlit. Jelo tam hodně holek přede mnou, bylo to hrubší než minulou jízdu a zavřenější. Pak se mi jede hůř, nejde mi to tolik narovnat," popsala Sudová. Po prvním skoku ji totiž jedna z boulí "kopla". "Pak jsem se nesrovnala a bylo to pomalé," přiznala.
    Mísily se v ní různé pocity. Radost, že má ještě na to bojovat o medaili, ale smutek, že se to nepovedlo. I vztek, zklamání, lítost. "Všechno. Vztek, protože si za to můžu sama. Lítost, že je to asi určitě moje poslední olympiáda," uvedla jednatřicetiletá lyžařka. "Někdo může říct, že do desátého místa na olympiádě je to super, ale já jsem měla cíle určitě vyšší," doplnila.
    Druhá česká boulařka Tereza Vaculíková neprošla kvalifikací, v první jízdě měla málo bodů a ve druhé spadla. Obsadila 27. místo.