První medaili pro ČR vybojoval Soukup v biatlonu - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

První medaili pro ČR vybojoval Soukup v biatlonu

zdroj: live-biathlon.de

Krasnaja Poljana | Bronzovým úspěchem začaly pro českou výpravu zimní olympijské hry v Soči. O premiérový cenný kov se postaral biatlonista Jaroslav Soukup, který překvapil ve sprintu na 10 km a získal...

první českou biatlonovou medaili z olympijských her v historii. Do elitní desítky se prosadil i osmý Ondřej Moravec. Deváté místo přidala boulařka Nikola Sudová, běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová obsadila ve skiatlonu na 2x7,5 kilometru jedenáctou příčku.
    Jednatřicetiletý Soukup se mohl opřít o bezchybnou střelbu a v běhu nestačil pouze na norskou legendu Oleho Einara Björndalena a Rakušana Dominika Landertingera. Čtvrtého Antona Šipulina z Ruska porazil o sedm desetin sekundy. "Až teď mi to dochází, je to hezké. Moc to nechápu," kroutil hlavou v cíli šťastný Soukup, jenž životním úspěchem navázal na bronzové medaile z vytrvalostního závodu na světovém šampionátu v roce 2012 a ze smíšené štafety na loňském MS.
    Dosavadním českým maximem na OH bylo čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana v roce 1998 a Soukup ještě několik minut po skončení závodu nemohl uvěřit, že se mu podařilo získat medaili. "Přál jsem si to, ale netušil jsem, že to vyjde. Nechápal jsem, když mi hlásili, že jsem vepředu. Že jsem druhý, první. Snažil jsem se jet co nejrychleji a vyšlo to na to třetí místo," řekl.
    Čtyřicetiletý Björndalen získal dvanáctou olympijskou medaili a vyrovnal absolutní rekord krajana a bývalého běžce na lyžích Björna Dählieho. Zlato vybojoval posedmé a v dalších závodech v Soči se může definitivně stát historicky nejúspěšnějším zimním olympionikem.
    Nejlepší Čech v hodnocení Světového poháru Moravec se v cíli také dlouho držel na stupních vítězů. Nakonec se ztrátou 14,6 sekundy na vítěze skončil osmý a stejně jako Soukup si vytvořil výhodnou pozici do stíhacího závodu. V něm se představí i Michal Šlesingr, který obsadil 31. příčku. Debutant Tomáš Krupčík do pondělního závodu nepostoupil.
    Sudová při čtvrtém a nejspíš i posledním startu na olympijských hrách vytouženou medaili nezískala. Česká reprezentantka nepostoupila do superfinále jízdy v boulích a jejím nejlepším výsledkem pod pěti kruhy zůstane šesté místo z Turína 2006.
    "Špatný, ta druhá finálová jízda se nepovedla. Chtěla jsem závodit, jela jsem buď, a nebo a nevyšlo to," řekla Sudová. Druhá česká boulařka Tereza Vaculíková neprošla kvalifikací, v první jízdě měla málo bodů a ve druhé spadla. Obsadila 27. místo.
    Závod ovládly kanadské sestry - zlato získala Justine Dufourová-Lapointeová, stříbro vybojovala mladší Chloé. S bronzem se musela po chybě po prvním skoku spokojit obhájkyně prvenství z Vancouveru Hannah Kearneyová z USA.
    Ženský skiatlon ovládla norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová, která obhájila triumf z Vancouveru. Hlavní favoritka porazila ve finiši Švédku Charlotte Kallaovou, třetí byla další Norka Heidi Wengová.
    Björgenová získala čtvrtou zlatou olympijskou medaili, celkově osmou, a v 33 letech a 324 dnech se stala nejstarší olympijskou vítězkou v běhu na lyžích. Dosavadní věkový rekord Italky Stefanie Belmondové překonala o 297 dní.
    Navíc se Björgenová osamostatnila na pozici nejúspěšnější norské sportovkyně v historii olympijských her. Dosud se o tento primát dělila s legendární krasobruslařkou Sonjou Henieovou, která získala zlaté medaile na hrách v letech 1928, 1932 a 1936.
    Jedenáctá Vrabcová-Nývltová si výrazně vylepšila maximum na olympijských hrách, dosud nejlépe byla 33. ve sprintu před čtyřmi lety ve Vancouveru.
    "Je to nádherný. Kdybyste mi to řekli před startem, byla bych úplně nadšená. Desáté místo je kousek, je to škoda, ale na druhou stranu dvě jedničky, je to hezký," radovala se Vrabcová-Nývltová. Postarala se o nejlepší český ženský výsledek na OH od vítězství Kateřiny Neumannové v Turíně 2006 na volné třicítce.
    Další česká běžkyně Petra Nováková obsadila 36. místo, Klára Moravcová doběhla osmapadesátá.
    Premiérovým vítězem v nové olympijské disciplíně slopestyle se stal americký snowboardista Sage Kotsenburg, jenž zároveň získal první zlato na zimních hrách v Soči. Na stupně vítězů ho po úvodním závodu olympiády doprovodili Nor Staale Sandbech a Kanaďan Mark McMorris.
    Nizozemský rychlobruslař Sven Kramer obhájil v závodu na 5000 metrů zlato z Vancouveru. Pod pěti kruhy získal druhý titul a celkově pátý cenný kov. Sedmadvacetiletého favorita, jenž vyhrál v novém olympijském rekordu 6:10,76 minuty, doprovodili na stupně vítězů jeho krajané Jan Blokhuijsen a Jorrit Bergsma.
    Kvalifikací na nedělní závod na středním můstku prošli všichni čeští skokané na lyžích. O cenné kovy budou bojovat Jan Matura, Jakub Janda, Lukáš Hlava i Roman Koudelka, který byl na šestém místě nejlepší z Čechů. Ondřej Hyman figuruje v polovině soutěže sáňkařů na 25. místě.