Strachová a tři lyžaři se v Soči rozloučí s olympiádou - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Strachová a tři lyžaři se v Soči rozloučí s olympiádou

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Pro čtyři české lyžařské ikony budou nadcházející olympijské hry v Soči rozlučkové. V Rusku se naposledy pod pěti kruhy představí sjezdaři Šárka Strachová a Ondřej Bank a také někdejší vítězové...

 

Světových pohárů - běžec na lyžích Lukáš Bauer a skokan na lyžích Jakub Janda.
    Strachová a Bauer jsou dohromady čtyřnásobní olympijští medailisté, Bank dvakrát skončil jen kousek pod stupni vítězů a Janda má na kontě desáté místo.
    Strachová se na svoji třetí a poslední olympiádu těšila o to víc, že poprvé půjde na slavnostní zahájení a ponese na něm českou vlajku. "Budu mít dvojitou premiéru. Mám loučení se vším všudy," řekla při dnešním odletu v Praze. "Můj sen je přijet zpět s medailí," dodala bývalá slalomová mistryně světa a účastnice olympiád v Turíně 2006 a Vancouveru 2010, odkud si přivezla slalomový bronz.
    Její sjezdařský kolega Bank startoval už v Salt Lake City 2002, proto Soči bude už jeho čtvrtou olympijskou výpravou. Na pět už třiatřicetiletý, šestý muž z kombinace v Turíně a sedmý ve stejné disciplíně ve Vancouveru, olympijské starty nezaokrouhlí. "Na 99 procent je to moje poslední olympiáda, pokud teda nevymyslí jiný sport. Nebo že bych se pustit do skikrosu?" řekl Bank. Ve svém oblíbeném golfu by se o letní hry prát neodvážil. "Ne, to bych neměl šanci," odmítl tuhle možnost.
    Nejzkušenějším olympionikem je Bauer, který míří na zimní hry už popáté. Startoval poprvé v Naganu 1998, v Salt Lake City o čtyři roky později mu ještě útok na cenný kov nevyšel, ale v Turíně vybojoval stříbro. Další dvě medaile přidal ve Vancouveru, kde skončil třetí ve volné patnáctce a ve štafetě.
    "V závodě vám ale nikdo nic nedá jenom proto, že jedete na pátou olympiádu," řekl šestatřicetiletý Bauer. Zkušenosti z předchozích her mu pomůžou zvládnout tlak. "Před prvním startem budu nervózní, ale atmosféra her na mě nedolehne tolik jako na nováčky. Na trati ale budou podmínky stejný pro všechny," řekl běžec.
    Bauer nejspíše skončí s lyžování příští rok po mistrovství světa ve Falunu. Před cestou do Soči si nechal prostor k olympijskému návratu. "Už jsem to slyšel, že to bude moje poslední olympiáda. Sám jsem to zmínil, ale nechal bych otevřený, jestli to je moje poslední olympiáda," usmál se celkový vítěz SP z roku 2008.
    Poslední hry by měl absolvovat král skokanského Světového poháru z roku 2006 a vítěz Turné čtyř můstků pětatřicetiletý Janda. Ten plánuje ukončit kariéru už po této sezoně, ale před odletem do Soči na otázku, jak se těší na své poslední hry, podobně jako Bauer odpověděl nepřímo: "Za čtyři roky je další olympiáda, ne?" A vzápětí ale dodal: "Nostalgii mít nebudu, takový já nejsem a vůbec to neprožívám."
    Janda měl největší obavy z bezpečnosti her v Soči. "Ještě jsem nezažil před olympiádou vyhrožování, to je docela divný, ale snad to proběhne v pohodě," doufal skokan a Bank doplnil: "Já obavy úplně nemám, i když to příjemný není."
    Psychicky se Janda připravoval především na všudypřítomné kontroly. Ty ho na olympiádách stresují nejvíc. "Kontroly jsou někdy špatné na nervy. Kam se hneš, tak ti stojí někdo za zadkem. Jdeš se proběhnout a dá se říct, že tři vojáci běží s tebou. Už to ale znám, vím, že se na to musím psychicky připravit, že to bude čtyřikrát horší než na jiných olympiádách. Když to přežiju, tak to bude v pohodě," dodal Janda.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Zajímavosti  

 » ZOH Soči 2014