Komentáře vidí mezi riziky pro vládu především nesourodost a prezidenta - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Komentáře vidí mezi riziky pro vládu především nesourodost a prezidenta

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Najít peníze na splnění slibů, ustát to, že premiér a ministr financí jsou z jiné strany, a nedat prezidentovi záminku k posilování jeho moci, vypočítávají autoři komentářů v dnešním tisku výzvy pro...

 

novou vládu. Prezident Miloš Zeman kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenoval ve středu. Střídá úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, která České republice vládla od července loňského roku, z toho velkou většinu času v demisi, protože nezískala důvěru Sněmovny.
    Při středečním slavnostním aktu jmenování nové vlády prezident upozornil na několik chyb v nominačním dopise, který mu zaslal premiér. "Milý pane premiére, šest chyb v 1,5 stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli," uvedl. Komentátor Hospodářských novin v této souvislosti míní, že "hradní skeč" lze sice odbýt jako bezvýznamnou anekdotu, ale lze ho pojmout i jako metaforu největších vnitřních a vnějších rizik stojících před vládou. Sobotku by podle HN měla tato příhoda varovat. "Jen precizní obrana odkáže Miloše Zemana na zbytek jeho mandátu do role, která mu jde také výborně a ve které by Sobotkovi, ale i české parlamentní demokracii prospěl zřejmě nejlépe. Do role komunálního humoristy," napsal autor. Zeman podle něj využije každou šanci si do premiéra nebo vlády "kopnout". "(Prezident) ví, že platí: čím slabší vláda, tím mocnější prezident," dodává autor.
    Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka v textu otištěném v Mladé frontě Dnes soudí, že nejvýznamnější zprávou je to, že republika má zase kabinet odvozený z většinové vůle voličů. Opakem je totiž podle něj "bludná česká tradice nelegitimních vlád vzniklých jen na základě toho, že někdo někomu v dobré vůli zatelefonuje". Od nové vlády očekává, že nastane "mnohonásobně větší prolnutí státu, firem a velkých vlastníků," což bude znamenat nakročení k většímu korporativismu. Vnitropoliticky podle komentátora půjde o vládu dvou premiérů a dvou parlamentních většin. "Nejspíš se prohloubí schizma z doby Nečasovy vlády, kdy premiér bez ministra financí ze stejné strany je pouze cestovatelem po spřátelených zemích a kladečem věnců," píše. Ráz bude totiž podle Pečinky vládě dávat ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš.
    Pokud jde o "dvě parlamentní většiny", autor textu v MfD tím míní jednak tu oficiální, tedy tvořenou součtem vládních poslanců, a jednak ještě širší skupinu provládních poslanců, do níž komentátor počítá i KSČM a Úsvit přímé demokracie. Myslí si, že tato širší skupina je vždy připravena eventuálně nahradit rebelující vládní poslance. "Prostě je to vláda na čtyři roky bez ohledu na to, jestli v jejím čele bude, nebo nebude v celém tomto období stát Bohuslav Sobotka," uzavírá.
    Autor komentáře v Lidových novinách se domnívá, že pro vládu, kterou považuje za "hodnotově nesourodou", budou klíčové "jako vždy peníze". "Plány v koaliční smlouvě jsou natolik nákladné, že by se museli ministři probudit do prosperity, kterou tahle republika ještě nezažila, a přesto by byl rozpočet našponovaný," uvedl. Podobně jako komentátor v MfD míní, že předseda vlády a jeho strana "jsou nejsilnějším hráčem čistě nominálně". ČSSD je podle něj stále vnitřně rozpolcena, autor soudí, že stranické křídlo Sobotkova oponenta Michala Haška se vrátí zpět do hry a podporou Hradu proti Sobotkovi si může být jisto. "Nejsilnější a nejkonsolidovanější pozici má ve vládě ANO," myslí si. Zatím má podle něj Babiš na úspěchu vlády zájem, ale až to pro něj bude výhodné, pošle prý Sobotku "ke dnu".

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

46.4%

 

Ne

25.5%

 

Je mi to jedno

13.3%

 

Nemám k tomu dost informací

14.9%

 

 

BMW Kopecký